Kabak Nasıl Yetiştirilir? Kabak Güneş Su Toprak İsteği Yetiştirme İpuçları

1
Advertisement

Kabak sebzesi, çiçeği nasıl yetiştirilir? Kabak nasıl ortam ister, güneş ve su isteği, dikimi ve bakımı nasıl yapılır, hakkında bilgi.

kabak bitkisi

Kaynak: pixabay.com

Kabak Nasıl Yetiştirilir?

Cucurbitaceae familyasındandır. Kavun, karpuz, hıyar gibi bildik üyelerinin dışında kültüre alınmış ya da yabani birçok bitki türü bu geniş aileye dahildir. Biz bunların birçoğunu kabak olarak adlandırırız. Sofralarımızdaysa en çok beyaz kabak ve siyah kabak yer alır. Biz her ne kadar siyah olarak adlandırsak da asıl rengi yeşildir. Tüm kabak türleri sıcak iklimden hoşlanır. Dondan kolay etkilenir. Bu nedenle, kabak tohumlarını doğrudan toprağa ekecekseniz, işlemi, ilkbaharda geç donların bitiminden hemen sonra yapmalısınız. Ama dayanamaz da erkenden kabak yemek isterseniz, yapmanız gerekenleri şöyle sıralayalım: 250-300 gram toprak alın, daha sonra küçük naylon torbalar ya da içine torf doldurabileceğiniz özel bir kap edinin. Bu özel kapları zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz. Tohum atmak için ideal bir seçimdir.

kabak bitkisi

Kaynak: pixabay.com

Yetiştirilmesinin Püf Noktaları

***Profesyoneller genellikle iki çeşit beyaz kabak yetiştirir. Bu çeşitleri erkenci ve geçci olarak adlandırabiliriz. Kabak yaprak bitleriyle sorunlar yaşayan bir bitkidir. Özellikle de yaprak bitlerinin taşıdığı virüslerin oluşturduğu hastalıklardan oldukça etkilenir. Her ne kadar bu tür hastalıkların çaresi olmasa da bazı çeşitler dayanıklıdır. Geçci kabakları da dayanıklılar sınıfına dahil edebiliriz. Erkenci kabaklardaysa bu özellik yoktur. Havaların ısınmasıyla birlikte tanınmaz bir hale gelmeye başlayabilirler. Yapraklarda mozaiklenme, cüceleşme, deformasyon görebilirsiniz. Bunun en büyük sebeplerinden biri virüslerdir. Bu nedenle, geçci çeşitleri tercih etmenizi öneririz.

 • ***10-20 adet tohum yeterlidir.
 • ***İyice araştırın, meyveleri düzgün, renkleri alımlı türleri tercih edin.
 • ***Geniş gözlü kapla beraber torf almayı unutmayın.
 • ***Çok fazla sıkıştırmadan torfu kaba doldurun.
 • ***Kabak çekirdeklerini sivri kısımları yukarı gelecek şekilde ve en sivri kısmı da hafifçe toprağın dışında kalacak şekilde torfa batırın ve bolca sulayın.
 • ***Bunu fideleri toprağa taşımayı düşündüğünüz tarihten 20-25 gün önce yapın.
 • ***Bahçenizin toprağını sonbaharda hayvan gübresiyle zenginleştirdiyseniz hiç gübre kullanmayın.
 • ***Kabak fidelerini bahçeye taşıdıktan yaklaşık bir ay sonra ilk ürünleri alabilirsiniz.
 • ***İlk ürün için yaprak bitlerine karşı önlem almanız gerektiğini unutmayın.
 • ***Kabağın kök kısmı çok narindir. Durağan suyu sevmez. Bol sulayın ama toprakta durgun su bırakmayın. Yaprakları kırılgandır, Dikkatli olun!
sakız kabak

Kaynak: pixabay.com

Önlemler

Kabak hızla sonuca giden bir bitkidir. Hatta daha hızlısı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü meyvelerini, olgunlaşmasını beklemeden tüketiyoruz. Tabii bu aynı zamanda bir risk. Yaprak bitleri baharın bu erkenci, hızlı, güçlü, lezzetli bitkisine iştahla saldıracaklar. Onlardan korunmak için bazı önlemler almanız gerekli. Kullanacağınız ilaçların erkenci hasatta kalıntı sorunu oluşturmaması lazım. Bu nedenle, fideleri bahçeye taşır taşımaz uygun dozda ‘imidaclopirid’ kullanın. Bu ilaç kabaklarınız için oldukça faydalı olacak.

Faydaları

 • ***Lifi bol bir bitki olan kabak, bağırsak tembelliğinden şikayet edenlere özellikle önerilir.
 • ***Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığa iyi gelir. Basuru olanlar için faydalıdır.
 • ***Helvacıkabağının çekirdekleri bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur.
 • ***İçeriğinde potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir vardır.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply