Kabotaj Bayramı Ne Demek? Anlam ve Önemi Nedir?

0
Advertisement

Kabotaj ne demek? Kabotaj bayramı neden kutlanır ve kabotaj hakkı neden bu kadar önemlidir.

denizcilik-kabotaj-bayramiKabotaj, bir ulusun kendi kara suları içinde kalan milli deniz çevresini kullanması ya da kullandırma hakkı olarak tanımlanmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin, kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı.

20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara Denizi ile Boğazlarda, bütün kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı, Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

1 Temmuz günü, ülkemizde her yıl Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır. Kabotaj hakkı sayesinde ulusumuz dünya denizlerine açılma yolunda sağlam bir adım atmıştır. Bugünkü geniz ticaret filomuz, kabotaj hakkı sayesinde oluşturulmuştur. Kabotaj hakkı Türk ticaret denizciliğinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply