Kadının Fendi Erkeği Yendi Ne Demektir? Atasözünün Anlamı ve Hikayesi

2
Advertisement

Kadının Fendi Erkeği Yendi nedir, ne demektir? Kadının Fendi Erkeği Yendi atasözünün anlamı ve hikayesi nasıldır, hakkında açıklama.

Kadının Fendi Erkeği Yendi Anlamı;

Kadınlar kurnazlıkta, ince oyunlar yapmakta erkeklerden daha üstündür anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Kadının Fendi Erkeği Yendi

Kurnazlık yarışında kadınlar genellikle erkeklerden daha üstün olurlar. Aslında buna kurnazlık yarışı da denmez. Kadınlar daha duygusal oldukları için kadınlar erkeklerin zayıf noktalarını iyi bilmektedirler.

Kurnazlık da zaten kişinin zayıf noktalarından yararlanmak demektir. Erkek ile kadın arasında zekâ yönünden bir üstünlük olmamakla birlikte, genellikle erkek kadının oyunlarına gelir. Erkekler böyle bir durumla karşılaşmamak gelmemek için mümkün olduğu kadar zayıf yönlerini kadınlardan saklamaya çalışırlar.

Atasözünün Hikayesi;

Geçmiş zamanın birinde Anadolu’da yaşayan zengin bir tüccar İstanbul’a mal almaya gider gelirmiş. Bu gidişlerden birinde güzel bir hatunla tanışıp onunla da nikâh kıymış. Hal böyle olunca da İstanbul’a yolculukları sıklaşmış ve uzamış, durumdan şüphelenen karısı koca sini takip ettirip araştırmış. Sonuçta şüphelerinin boşa olmadığı ortaya çıkmış, kocasının İstanbul’daki evliliğini öğrenmiş. Komşularıyla düşünmüş taşınmış, öfkeyle kalkıp zararla oturmaktansa bu işe akıllı bir çare bulmaya karar vermiş.

Advertisement

Kocasına sinsi bir tuzak kurmuş. İstanbul’daki yeni kayınvalidesinin ağzından bir mektup tertip edip kocasına göndermiş. Mektupta “Eşiniz öldü, veraset işleri için acele geliniz” yazıyormuş. Adam haberi alınca hemen hazırlığa girişmiş. Kadın “Benim şüphelerim var. Orda bir nikâhlın var gibi düşünüyorum” demiş. Adam başlamış inkâr etmeye. Kadın pes etmemiş devam etmiş planına. “Yok diyorsan bizi de al götür, İstanbul’a çoluk çocuk gezelim. Ya da beni yandır orda bir kadın varsa onu boşarsın ben de ikna olurum” demiş. Adam çaresiz kadını ikna etmek için “Nasıl olsa karım öldü, boşasam da bir şey olmaz, hiç olmazsa buradaki yuvamı kurtarayım” diye düşünmüş. Üç talak ile boşamış. Kadın durur mu zaferini ilan edip, planını deşifre etmiş- Adam süklüm püklüm kalmış bir köşede: “Kadının fendi erkeği yendi” demiş.

Bu atasözü, kadınların ince zekâ oyunları, kurnazlıkları ile erkekleri yola getirdiğini anlatmak için kullanılır.


2 yorum

Leave A Reply