Kamp Nedir? Nasıl Yapılır? Kamp Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Advertisement

Kamp nedir? Kamp nasıl yapılır? Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler, kamp yapmak hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Kamp; Belli bir iş, ya da eğlence için, kır, orman, su kıyısı gibi yerlerde çadır, baraka gibi iğreti barınaklardan meydana getirilen konak yeridir. Bundan başka, esirlerin, siyasi suçluların, şehirlerden, halktan uzak tutulmak üzere toplu olarak sürüldükleri yerlere de “kamp” denir: “Toplama kampı”, “esir kampı” gibi.

Kırlık, ormanlık yerlerde dinlenmek, eğlenmek için kurulan kamplara çoğunlukla askerler, aileler, okullar, belli bîr iş yerinde çalışan kimseler, ya da gençlik toplulukları katılır.

Çadır

Askerlikte, göçebe hayatında kamp kurmak çok eski zamanlardan beri yapılagelmiştir. Çocukların, gençlerin ileride girecekleri askerlik hayatına alışmaları, şehrin dışında, kırlarda temiz hava alarak, spor yaparak yaşamayı sevmeleri, kuvvetli, becerikli, çevik olmaları için okul kampları kurmak ilk olarak İngiltere’de, izcilikle başlamış, bundan sonra bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de ele rağbet bulmuştur.

Kamp kurmak her şeyden önce bu konuda belli bir bilgiyi, tecrübeyi gerektiren bir iştir. Önceden hazırlanmış bir kampa gidilmiyorsa, barınak hazırlamayı, ateş yakmayı, yemek pişirmeyi, kampta insanın nelere ihtiyacı olabileceğini bilmelidir.

Advertisement

Çadır

Kamp kurmak için yapılacak hazırlıklar ve dikkat edilecek önemli noktalar şunlardır:

1. — Giyim : Kampta giyinmek, şehirdekinden çok daha önemlidir, çünkü kamp yerinde giyecekler hem çok hırpalanır, hem de bunları tamir etmek imkanı bulunmaz. Kampa gidecek kimseler hem rahatlıkları, hem de sağlıkları bakımından giyime çok önem vermelidirler. Kamp yerine uzun bir yürüyüşle gidilecekse kadınların da erkekler gibi uzun pantolonlar giymesi doğru olur. Ayakkabıların sağlam, rahat olması şarttır. Yaz kamplarına gidiliyorsa başörtü, hasır şapka almak , kış kamplarına gidiliyorsa yağmur geçmiyecek bir şeyle başı örtmek gerekir. Ayrıca bir de yağmurluk almak, yerinde bir tedbir olur. Kamp kıyafetlerinin seçilişinde dikkat edilecek en önemli husus, bu kıyafetlerin sağlam, kolay yıkanıp kuruya-bilecek kumaşlardan yapılmış olmasıdır.

2. — Eşya: Kampa giderken taşınacak eşyanın, günlük ihtiyaçlarımızı karşılayan eşyaların en lüzumlularından seçilmesi, elden geldiği kadar az, hafif olması gerekir. Bu eşyaların arasında giyecekler, bir battaniye, varsa bir uyku tulumu, gidilecek bölgenin bir hartası, bir çakı, küçük bir balta, küçük bir tencere, kırılmıyan bir bardak, yemek bıçağı, çatal, kaşık, kibrit, el lâmbası, her hangi bir kaza karşısında ilk yardım olarak kullanılabilecek tentürdiyot, pamuk, oksijen vs. gibi lüzumlu madddelerden meydana gelen küçük bir ecza kutusu başta gelir. Bunlardan başka, isteğe göre bir dürbün, fotoğraf makinesi, hazır yiyecekler, transistorlu bir radyo da eşyaların arasına katılabilir.

3. — Yiyecek: Zevke bağlı olduğu gibi çabuk bozulmayacak, yolda dökülüp saçılmayacak yiyecekler seçmelidir. Kamp hayatı için en uygun yiyecekler, kuru yemiş, bisküvit, konserve sebze, konserve et, süt tozu, toz halinde hazır olarak bulunan çorbalardır. Yiyecek bulma konusunda kamp yerinden de faydalanılabilir. Kamp, bir köyün civarında ise köyden yumurta, tavuk alınabilir; ormanlık bir yerdeyse ağaçların meyvaları toplanır; deniz ve su kıyısındaysa balık tutulur.


Leave A Reply