Kanda Alkol Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Alkol Zehirlenmesi Belirtileri

0
Advertisement

Kanda alkol testi nedir, neden ve nasıl yapılır? Alkol zehirlenmesinin belirtileri ve kanda alkol miktarı nedir, hakkında bilgi.

Kan Testi

Kaynak: pixabay.com

Kanda Alkol Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kan alkol testi nedir?

Kan alkol testi kanınızdaki Alkol seviyesini ölçer. Çoğu insan, trafik polislerinin şüpheli sürücülere yaptığı nefesle yapılan alkol testini iyi bilir. Solunum cihazı hızlı sonuçlar verirken, kandaki alkol ölçümü kadar kesin değildir.

Etanol olarak da bilinen alkol, bira, şarap ve likör gibi alkollü içeceklerin ana maddesidir. Alkollü bir içki içtiğinizde, kan dolaşımınıza emilir ve karaciğer tarafından işlenir. Karaciğeriniz saatte bir bardak içkiyi işleyebilir.

Karaciğerinizin alkolü işlemesinden daha hızlı içiyorsanız sarhoşluğun etkilerini hissedebilirsiniz. Bunlar davranışsal değişimleri ve bozulmuş yargılamayı içerir. Alkolün etkileri, yaş, kilo, cinsiyet ve içmeden önce ne kadar yemek yediğiniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.

Kanda Alkol Testi Neden Yapılır?

Aşağıdakileri öğrenmek için kandaki alkol testi kullanılabilir:

Alkollüyken araba kullanıyorsanız veya böyle bir şüphe varsa
İçmeyi yasaklayan bir tedavi programına rağmen içiyorsanız.

Advertisement

Alkol zehirlenmesi, kandaki alkol seviyeniz çok yükseldiğinde meydana gelen hayati tehlike oluşturan bir durumdur. Alkol zehirlenmesi, solunum, kalp atış hızı ve sıcaklık gibi temel vücut fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyebilir.
Gençler ve genç yetişkinler, alkol zehirlenmesine neden olabilecek, aşırı içme için daha yüksek risk altındadır. Aşırı içme, kısa sürede kandaki alkol seviyesini yükselten bir içme şeklidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle iki saatlik bir süre içinde kadınlar için dört içki ve erkekler için beş içki olarak tanımlanmaktadır.

Küçük çocuklar, gargara, el dezenfektanı ve bazı soğuk algınlığı ilaçları gibi alkol içeren ev eşyalarının içerek alkol zehirlenmesi yaşayabilir.

alkolik

Kaynak: pixabay.com

Alkol zehirlenmesi belirtileri şunlardır:

  • Denge ve koordinasyon zorluğu
  • Konuşma bozukluğu
  • Yavaşlatılmış refleksler
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ruh hali değişiklikleri
  • Zayıf yargı

Alkol zehirlenmesi belirtileri varsa siz veya çocuğunuz da bu teste ihtiyaç duyabilirsiniz. Yukarıdaki semptomlara ek olarak, alkol zehirlenmesine aşağıdakilere de neden olabilir:

  • Kafa karışıklığı
  • Düzensiz solunum
  • Nöbetler
  • Düşük vücut sıcaklığı

Kan alkol testi Nasıl Yapılır?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alır. İğne yerleştirildikten sonra, test tüpü veya flakon içine az miktarda kan alınacaktır. İğne girip çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu işlem genellikle beş dakikadan az sürer.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Kandaki alkol seviyesi sonuçları, kandaki alkol içeriğinin yüzdesi (BAC) dahil olmak üzere farklı şekillerde verilebilir. Tipik sonuçlar aşağıdadır.

Ayık: Yüzde 0.0 BAC
Yasal olarak sarhoş: .08 yüzde BAC
Çok bozulmuş: .08 – 0.40 BAC. Bu kan alkol seviyesinde, yürüme ve konuşma zorluğu yaşayabilirsiniz. Diğer belirtiler arasında kafa karışıklığı, bulantı ve uyuşukluk olabilir.
Ciddi komplikasyon riski vardır: Yüzde 40’ın üzerinde BAC. Bu kan alkol seviyesinde, koma veya ölüm riski altında olabilirsiniz.

Advertisement

Bu testin zamanlaması sonuçların doğruluğunu etkileyebilir. Alkol kan testi, son içeceğinizden sonraki 6–12 saat içinde doğrudur.

Kan alkol testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bir polis memuru, sarhoş araba kullandığınızdan şüpheleniyorsanız, bir nefes kesici testine girmenizi isteyebilir. Solunum cihazı almayı reddediyorsanız veya testin doğru olmadığını düşünüyorsanız, kan alkol testi yaptırmanız istenebilir.


Leave A Reply