Kangren Nasıl Olur?

0
Advertisement

Kangren nedir? Kangren nasıl olur, sebepleri, nasıl tedavi edilir? Kangren hakkında bilgi.

kangrenKangren; Vücudun her hangi bir organında hücrelerin ölmesinden meydana gelen tehlikeli bir hastalıktır. Daha çok ayakta ve parmaklarda rastlanır.

Kangrenin birkaç çeşidi vardır. Kuru kangrende hücreleri ölen kısımdan kan geçmediği için o kısım kararır, hassasiyetini kaybeder Sulu kangrende de aşağı yukarı aynı durum görülür, ayrıca kangrenli kısımdan cerahat akar, fena bir koku da yayılır. Sulu kangrende hastalıklı kısımdaki etler de yavaş yavaş çürür, hasta tedavi edilmezse zehirlenerek ölür. Sulu kangrene «gaz kangreni» de denilir. Buna sebep sulu kangrende hasta kısımdan fena bir kokunun yayılmasıdır.

Kangrenin sebepleri de çeşitlidir. Bunlar arasında şeker hastalığı, yaşlılıkta damarların şişmesi, donma, iyi tedavi edilmemiş ağır yaralar başta gelir. Birinci Dünya Savaşında yaralı askerlerin çoğu kangrenden ölmüştür. Vücudun her hangi bir yerinde kalan kurşun, imkânsızlıklar yüzünden çıkarılmayınca o kısımda kangren başlıyordu. Kurşun kalmasından, yahut bakımsız, kendi haline bırakılan yaralardan mütevellit kangrenler ekseriyetle sulu cins kangrendi. XX. yüzyılın başında birçok hastanelerde temiz aletlerle ameliyat yapılmadığı İçin pek çok kangren vakalarına rastlanmış ve nihayet bu hastanelerde ameliyat yapılması yasak edilmişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında da uzun müddet çok yüksek irtifada kalan havacılarda ve soğuk suda günlerce kalan askerlerde kangren vakalarına rastlanmıştır.

Kangrenin tedavisi hemen hemen yok gibidir. Hastalıklı kısımlara temiz kanın gelmesi için damarların fazla çalışmasını sağlamak alınması gereken başlıca tedbirlerden biridir, fakat ekseriyetle müspet sonuç vermez. Kangrenli kısımlar kesilmek suretiyle hastalığın başka taraflara da yayılması önlenir. Fakat bazen kangrenli ayağı kesilen bir kimsenin bir müddet sonra diğer ayağının da kangren olduğu görülmüştür. Şekerden ilerigelen kangren vakalarında da her şeyden önce hastanın şekerini azaltmak gerekmektedir. Ayrıca sulfanilamidli ilâçlar da faydalıdır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. Halil battal on

    Ben ayak serce parmagımı kapıya burdum ve cok agryor patmagım az sıstı ve altı moorardı kangrem mıdır

Leave A Reply