Kanser ve Kanserle Savaşın Önemini Anlatan Kompozisyon, Yazı Örneği

0
Advertisement

Kanserle Savaş, kanserden nasıl uzak durmamız gerektiği ile ilgili bilgilendirici yazı / kompozisyon, Kanser hakkında yazı örneği.

kanser

Kaynak: pexels.com

Kanser Hakkında Kısaca

Kanser, büyümesi, çoğalması normal kurallar dışına çıkan hücrelerin ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Bu anormal hücre çoğalması her dokuda, her organda görülebilir. Tedavi edilmezse vücudun bütün bölümlerine yayılır. Bu nedenle kanserde erken teşhis çok önemlidir.

Kanser hastalığının nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen en önemli neden vücut hücrelerinin tahrip olmasıdır. Hava kirliliği ve sigara içilmesi kanseri arttırdığı gibi, güneşte fazla kalmak, bazı kimyasal maddelerle devamlı temas kansere yakalanma oranını arttırır.

Kanserin Belirtileri:
  • İyileşmeyen yaralar
  • Yutkunma düşkünlükleri ve hazım bozuklukları
  • Vücutta bulunan ben ve siğillerin şekil değiştirmesi
  • Ses kısıklığı ve nedensiz öksürükler
  • Göğüslerde ve vücudun başka kısımlarında görülen şişlikler ve sertlikler
Kanserde Tedavi:

Kanser tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erken teşhis edilen kanser tedavisinden iyi sonuç alınmaktadır. Başlıca tedavi yolları: Ameliyat, Radyoterapi, Kemoterapi, Hormonoterapidir.

Kanserle Savaş

Kanser çağımızın en tehlikeli ve en yaygın hastalıklarının başında gelir. Kanser kabaca tarif edecek olursak aslında bir hücre hastalığıdır. Hücre de canlıların yapı taşıdır. Kanser hücreleri çoğalarak önce dokuları daha sonr ada organları ele geçirir ve sarar. Sonuçları oldukça kötü ve yıkıcıdır.

Peki kanser ile nasıl mücadele edilecek kanser ile savaş nasıl yapılacak. Bu konuda sanırım en kolay yanıt sağlıklı yaşam olacaktır. genetik faktörlerden dolayı oluşan kanser hastalıklarına yapacak teklk şey sık sık ve düzenli olarak kontrollere gitmektir. Ancak diğer türlü kanser insanın yaşam biçimi ve yaşadığı ortamdan direkt olarak etki ederek insan vücudunda üremeye başlar.

Advertisement

Sigara, alkol, fazla yemek yemek, hareketsiz yaşam, çevre kirliliği, çok fazla hazır gıdsa ürünütüketmek kansere yol açan başlıca faktörlerdir. Maalesef sayılan bu kriterle modern toplumlardaki insanların bir çoğunda var olan davranışlar olduğundan kanser hızla özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yayılmaktadır.

Kansere yol açan önemli etkenlerden sigarayı tamamen hayatımızdan çıkartmalıyız. Yanımızda dahi sigara içilmesine müsaade edilmemelidir. Kapalı alanlarda zaten kanunen yasak olan sigaradan olabildiğince uzak durmak kanser ile savaşın birinci önemli kuralıdır. Bunun haricinde mutlaka spor yapmalı. Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Hazır gıdalar ve yağlı fast food tarzında ki yiyeceklerden kati suret ile uzak durulmalıdır.

Kanser ile savaşın bir başka önemli cephesi de erken tanıdır. Bu hem hükümetlerin hem de bireylerin birer sorunudur. Kişi sık sık düzenli olarak belirli kontrollerden kendini geçirmelidir. Özellikle yaş ilerledikçe kontrollerin sıklaşması şarttır. Unutmayın ki ne olursa olsun erken tanı konulduğu takdirde kanser tedavi edilebilen ve yenilen bir hastalıktır. Önce kansere sebebiyet veren her türlü davranıştan uzak durmalı ardından da belirli aralıklar ile uzman hekimlerin gözetiminde kendimizi kontrol ettirmeliyiz.


Leave A Reply