Kara Delik Nedir? Kara Delikler Nasıl Oluşur? Hakkında Kısaca Bilgi

0

Kara delik nedir, özellikleri nelerdir? Kara delikler nasıl oluşur, tehlikeli midir, yapısı nasıldır, solucan deliği nedir, hakkında kısaca bilgi.

Advertisement

KARA DELİK

Kara delik uzayda bir bölgedir. Bu bölgedeki çekim gücü o kadar büyüktür ki; hiçbir şey kurtulamaz, hatta ışık bile. Kara delik bir huniye benzer. Nesneler huniye çekilir ve içeri çekilen nesneler bir daha da çıkamaz.

Bilim adamlarına göre; bir kara delik, büyük kütleli bir yıldızın patlayarak son bulması üzerine oluşur. Patlamadan sonra yıldızın dış kısımları uzaya fırlarken, kendini destekleyecek ışıktan ve ısıdan yoksun kalan ölü yıldızın çekirdeği çok hızlı bir biçimde büzülür.

ÖLÜ YILDIZLAR

Ölü yıldızın çekim gücünün, dışarıda kalan her şeyi içine çektiği ve onu daha da sıkıştırıp, küçültüp ve aşırı derecede yoğunlaştırdığı ‘düşünülüyor. Bir nokta büyüklüğündeki kara delik, bir dağ oluşturabilecek kadar maddeyi tutabilir. Galaksilerin merkezinde oluşan çok yoğun kara delikler ise on milyonlarca yıldızı barındırabilir.

KOZMİK VAKUM

Kara delikler görünmez. Onların izleri, ancak; yakınındaki objeler üzerindeki etkileri ile, sürülebilir. Bir yıldızın yüzeyindeki maddeleri bir elektrik süpürgesi gibi emer.

Advertisement

Bu döküntüler, kara deliğin içinde kaybolmadan önce; tıpkı lavabodan akmakta olan su gibi; kara deliğin etrafında hızla dönmekte olan girdabın içine girer.

SOLUCAN DELİĞİNDE YOLCULUK

Bazı kara delikler uzaya ve zamana açılan acayip tünellerin (solucan deliği) girişi olabilir. Bir solucan deliği boyunca yolculuk yapan bir uzay gemisinin, evrenin başka bir bölümünde ortaya çıkabileceği iddia edilmektedir.

GÖRÜNMEZ GÜÇ

Bir kara delik yakın bir yıldıza yaklaştığında, devasa çekim gücü ile, parçacıkları ve gazı yıldızdan uzaklaştırır. Uzaklaşan bu maddeler gazlı bir spiralin (büyüyen disk) içine çekilir. Diskin içindeki gazın sıcaklığı milyonlarca santigrat dereceye ulaşır ve X ışınları yayar. Bu çok güçlü X ışınları titreşimi sayesinde kara delik görünür hale gelir.


Leave A Reply