Karaciğer Yağlanması Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
Advertisement

Karaciğer yağlanması nedir ve neden olur? Karaciğer yağlanmasının belirtileri ve riskleri nelerdir? Önleme ve tedavi yolları hakkında bilgi.

Karaciğer yağlanması hastalığı, dünyanın birçok yerinde giderek yaygınlaşmakta ve küresel olarak insanların yaklaşık% 25’ini etkilemektedir. Obezite, tip 2 diyabet ve insülin direnci ile karakterize diğer bozukluklarla bağlantılıdır.

karaciğer yağlanması

Dahası, karaciğer yağlanması ele alınmazsa, daha ciddi karaciğer hastalığına ve diğer sağlık sorunlarına ilerleyebilir.

Karaciğer yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ biriktiğinde ortaya çıkar. Bu hücrelerde az miktarda yağ olması normal olmasına rağmen, % 5’inden fazlası yağ ise karaciğer yağlı olarak kabul edilir. Çok fazla alkol tüketimi Karaciğer yağlanmasına yol açabilir.

Batılı ülkelerde yetişkinlerde ve çocuklarda en sık görülen karaciğer hastalığı olan alkol sebebiyle olmayan karaciğer hastalığı (NAFLD) kategorisinde bir dizi karaciğer yağlanması rahatsızlığı bulunmaktadır.

Advertisement

Alkolün sebep olmadığı karaciğer yağlanması (NAFL), karaciğer hastalığının ilk, geri dönüşümlü aşamasıdır. Ne yazık ki, sıklıkla teşhis edilmez. Zamanla NAFL, alkolsüz steatohepatit veya NASH olarak bilinen daha ciddi bir karaciğer durumuna yol açabilir.

NASH, karaciğer hücrelerine zarar veren daha fazla yağ birikimi ve iltihap içerir. Karaciğer hücreleri tekrar tekrar yaralandığı ve öldüğü için bu fibrozise veya skar dokusuna yol açabilir.

Ne yazık ki, karaciğer yağlanmasının NASH’e ilerleyip ilerlemeyeceğini tahmin etmek zordur, bu da siroz (karaciğer fonksiyonunu etkileyen ciddi skarlaşma) ve karaciğer kanseri riskini büyük ölçüde artırır.

NAFLD ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığı da dahil olmak üzere diğer hastalık riskinde artışla bağlantılıdır.

Karaciğer yağlanması Neden Olur?

Yağlı karaciğerin gelişmesine neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek çeşitli faktörler vardır:

Obezite: Obezite, karaciğer yağ depolanmasını teşvik edebilecek düşük dereceli inflamasyonu içerir. Obez yetişkinlerin % 30-90’ında NAFLD olduğu tahmin edilmektedir ve çocukluk çağında obezite salgını nedeniyle çocuklarda artmaktadır.

Advertisement

Aşırı karın yağı: Normal kilolu insanlar “visseral obez” ise yağlı karaciğer geliştirebilirler, yani bel çevresinde çok fazla yağ taşırlar.

İnsülin direnci: İnsülin direncinin ve yüksek insülin seviyelerinin, tip 2 diyabet ve metabolik sendromlu kişilerde karaciğer yağ depolamasını arttırdığı gösterilmiştir.

Yüksek oranda rafine karbonhidrat alımı: Sık sık rafine karbonhidrat alımı, özellikle aşırı kilolu veya insüline dirençli kişiler tarafından yüksek miktarlarda tüketildiğinde karaciğer yağ depolamasını teşvik eder.

Şekerli içecek tüketimi: Soda ve enerji içecekleri gibi şekerle tatlandırılmış içecekler, çocuklarda ve yetişkinlerde karaciğerde yağ birikimini yönlendirdiği gösterilen fruktoz bakımından yüksektir.

Bozuk bağırsak sağlığı: Son araştırmalar bağırsak bakterilerinde dengesizlik, bağırsak bariyeri fonksiyonu (“sızıntılı bağırsak”) veya diğer bağırsak sağlığı sorunları ile ilgili sorunların NAFLD gelişimine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

karaciğer

Kaynak: pixabay.com

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer Yağlanması çeşitli belirtileri ve semptomları vardır, ancak bunların hepsi mevcut olmayabilir.

Aslında, yağlı karaciğerinizin olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz.

  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Sağ veya orta karın bölgesinde hafif ağrı veya dolgunluk
  • AST ve ALT dahil olmak üzere yüksek karaciğer enzimleri seviyeleri
  • Yüksek insülin seviyeleri
  • Yüksek trigliserit seviyeleri

Yağlı karaciğer NASH’ye ilerlerse, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Orta ila şiddetli karın ağrısı
  • Gözlerin ve cildin sararması

Karaciğer yağlanmasını erken, geri dönüşümlü aşamada teşhis edebilen standart muayeneler ve kan testleri için doktorunuzu düzenli olarak görmek önemlidir.

Karaciğer yağlanmasından Kurtulmak İçin Diyet Stratejileri

Karaciğer yağlanmasından kurtulmak için kilo vermek ve karbonhidratları kesmek de dahil olmak üzere yapabileceğiniz birkaç şey var. Dahası, bazı yiyecekler karaciğer yağını kaybetmenize yardımcı olabilir.

Kilo verin ve aşırı kilolu veya obezseniz aşırı yemekten kaçının

Kilo kaybı, aşırı kilolu veya obezseniz, yağlı karaciğeri tersine çevirmenin en iyi yollarından biridir. Aslında, kilo kaybının NAFLD’li erişkinlerde, kilo kaybının tek başına veya kilo kaybı cerrahisi veya egzersizle birlikte diyet değişiklikleri yapılarak elde edilip edilmediğine bakılmaksızın karaciğer yağ kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

Advertisement

Aşırı kilolu yetişkinlere yönelik üç aylık bir çalışmada, kalori alımının günde 500 kalori azaltılması, ortalama olarak vücut ağırlığında % 8’lik bir kayba ve karaciğer yağlanması skorunda önemli bir azalmaya yol açtı. Dahası, ağırlığın bir kısmı geri kazanılsa bile karaciğer yağı ve insülin duyarlılığındaki iyileşmelerin devam edebileceği görülmektedir.

Karbonhidratları, Özellikle Rafine Karbonhidratları Kesin

Karaciğer yağlanmasını ele almanın en mantıklı yolu diyet yağını azaltmak gibi görünebilir. Bununla birlikte, araştırmacılar, NAFLD’li kişilerde Karaciğer yağlanmasının sadece % 16’sının diyet yağından geldiğini bildirmektedir. Daha ziyade, karaciğer yağlarının çoğu kanlarındaki yağ asitlerinden gelir ve karaciğer yağının yaklaşık % 26’sı de novo lipogenesis (DNL) adı verilen bir süreçte oluşur.

DNL sırasında aşırı karbonhidratlar yağa dönüştürülür. Fruktoz yönünden zengin yiyecek ve içecek alımında DNL’nin meydana gelme oranı artar. Bir çalışmada, üç hafta boyunca yüksek kalorili ve rafine karbonhidrat tüketen obez yetişkinler, kiloları sadece % 2 artmasına rağmen, karaciğer yağında ortalama % 27’lik bir artış yaşamıştır.

Çalışmalar, rafine karbonhidratlarda düşük diyet tüketmenin NAFLD’yi tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunlar düşük karbonhidratlı, Akdeniz ve düşük glisemik indeks diyetlerini içerir. Bir çalışmada, insanlar Akdeniz diyetini tükettiklerinde karaciğer yağı ve insülin direnci, az yağlı, yüksek karbonhidratlı diyet tükettiklerinden daha fazla azalmıştır, ancak kilo kaybı her iki diyette de benzerdir.

Hem Akdeniz hem de çok düşük karbonhidratlı diyetlerin karaciğer yağını kendi başlarına azalttığı gösterilmiş olsa da, bunları birleştiren bir çalışma çok etkileyici sonuçlar gösterdi. Bu çalışmada, NAFLD’li 14 obez erkek Akdeniz ketojenik bir diyet izledi. 12 hafta sonra, erkeklerden 13’ü karaciğer yağlanmasında azalma yaşadı.

Karaciğer Yağ Kaybını Teşvik Eden Gıdaları Dahil Et

Karbonhidratları azaltmaya ve aşırı kalori alımını önlemeye ek olarak, karaciğer yağlanması için yararlı olabilecek bazı yiyecekler ve içecekler de vardır:

Tekli doymamış yağlar: Araştırmalar, zeytinyağı, avokado ve fındık gibi tekli doymamış yağ asitleri yüksek gıdaların yemenin karaciğer yağ kaybını artırabileceğini düşündürmektedir.

Peynir altı suyu proteini: Peynir altı suyu proteininin obez kadınlarda karaciğer yağını % 20’ye kadar azalttığı gösterilmiştir. Ek olarak, karaciğer enzim seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir ve daha gelişmiş karaciğer hastalığı olan kişilerde başka faydalar sağlayabilir.

Yeşil çay: Bir çalışma, yeşil çayda kateşinler adı verilen antioksidanların NAFLD’li kişilerde karaciğer yağını ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Çözünür lif: Bazı araştırmalar günlük 10-14 gram çözünür lif tüketmenin karaciğer yağını azaltmaya, karaciğer enzim seviyelerini azaltmaya ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

egzersiz

Kaynak: pixabay.com

Karaciğer Yağlanmasını Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Egzersiz

Fiziksel aktivite, karaciğer yağlanmasını azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Çalışmalar, haftada birkaç kez dayanıklılık egzersizi veya direnç eğitimine katılmanın, kilo kaybının meydana gelip gelmediğine bakılmaksızın karaciğer hücrelerinde depolanan yağ miktarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

Advertisement

Dört haftalık bir çalışmada, haftada beş gün 30-60 dakika egzersiz yapan NAFLD’li 18 obez yetişkin, vücut ağırlıkları sabit kalsa bile karaciğer yağında % 10’luk bir düşüş yaşadı. Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın (HIIT) da karaciğer yağını azaltmak için yararlı olduğu gösterilmiştir.

Tip 2 diyabetli 28 kişiyle yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca HIIT yapmak, karaciğer yağında % 39’luk etkileyici bir azalmaya yol açtı. Bununla birlikte, düşük yoğunluklu egzersiz bile karaciğer yağını hedeflemede etkili olabilir. Büyük bir İtalyan araştırmasına göre, ne kadar egzersiz yaptığınız en önemlisidir.

Bu çalışmada, 12 ay boyunca haftada iki kez egzersiz yapan 22 diyabet hastası, egzersiz yoğunluğunun düşük ila orta veya orta ila yüksek arasında olup olmadığına bakılmaksızın karaciğer yağında ve karın yağında benzer düşüşlere sahipti.

Düzenli egzersiz yapmak karaciğer yağlanmasını azaltmak için önemli olduğundan, yapmaktan hoşlandığınız ve yapıştırabileceğiniz bir şey seçmek en iyi stratejinizdir.

Karaciğer Yağlanması İçin Takviyeler

Çeşitli çalışmaların sonuçları, bazı vitaminlerin, bitkilerin ve diğer takviyelerin karaciğer yağını azaltmaya ve karaciğer hastalığının ilerleme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, çoğu durumda, uzmanlar bunu doğrulamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu söylüyor.

Ayrıca, özellikle ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Devedikeni Sütü

Devedikeni sütü, karaciğer koruyucu etkileri ile bilinen bir bitkidir. Bazı çalışmalar, tek başına veya E vitamini ile kombinasyon halinde devedikeni sütünün, NAFLD’li kişilerde insülin direncini, inflamasyonu ve karaciğer hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Karaciğer yağlanması olan 90 günlük bir çalışmada, devedikeni sütü-E vitamini takviyesi alan ve düşük kalorili bir diyet uygulayan grup, takviyeyi almadan diyeti takip eden grup olarak karaciğer boyutunda iki kez azalma yaşadı.

Bu çalışmalarda kullanılan devedikeni sütü ekstresi dozajları günde 250-376 mg idi.

Bununla birlikte, uzmanlar devedikeni sütünün hem kısa hem de uzun süreli kullanım için etkinliğini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmektedirler.

Berberin

Berberine, diğer sağlık belirteçleriyle birlikte kan şekeri, insülin ve kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilen bir bitki bileşiğidir. Bazı çalışmalar ayrıca yağlı karaciğeri olan insanlara fayda sağlayabileceğini düşündürmektedi.

Advertisement

16 haftalık bir çalışmada, NAFLD’li 184 kişi kalori alımını azalttı ve haftada en az 150 dakika egzersiz yaptı. Bir grup berberine aldı, biri insülin duyarlılaştırıcı bir ilaç aldı ve diğer grup hiçbir ek veya ilaç almadı.

Yemeklerde günde üç kez 500 mg berberin alanlarda karaciğer yağında % 52 azalma ve insülin duyarlılığında ve diğer sağlık belirteçlerinde diğer gruplardan daha fazla iyileşme yaşandı.

Araştırmacılar, bu cesaret verici sonuçlara rağmen, berberinin NAFLD için etkinliğini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri birçok sağlık yararı ile ünlüdür. Uzun zincirli omega-3 EPA ve DHA, somon, sardalya, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunur.

Bazı çalışmalar, omega-3 almanın yetişkinlerde ve karaciğer yağlanması olan çocuklarda karaciğer sağlığını iyileştirebileceğini göstermiştir. NAFLD’li 51 aşırı kilolu çocuğun kontrollü bir çalışmasında, DHA alan grupta, plasebo grubunda % 22’ye kıyasla karaciğer yağında % 53 azalma görülmüştür. DHA grubu ayrıca kalbin çevresinde daha fazla karın yağı ve yağ kaybetti.

Ayrıca, karaciğer yağlanması olan 40 yetişkinde yapılan bir çalışmada, balık yağı alanların % 50’sinde diyet değişiklikleri yapmanın yanı sıra karaciğer yağında da azalma olurken, % 33’ünde yağlı karaciğerin tamamen giderildiği görülmüştür.

Bu çalışmalarda kullanılan omega-3 yağ asitlerinin dozajları çocuklarda günde 500-1.000 mg ve yetişkinlerde günde 2-4 gramdı.

Yukarıdaki tüm çalışmalar balık yağı kullansa da, haftada birkaç kez omega-3 yağları yüksek balık tüketerek aynı faydaları elde edebilirsiniz.

Önemli olarak, bu çalışmalar bazı takviyelerin yaşam tarzı değişikliklerinin etkilerini arttırdığını göstermektedir. Sağlıklı bir diyet yapmadan ve düzenli egzersiz yapmadan alınmanın karaciğer yağı üzerinde çok az etkisi olacaktır.

Advertisement


Leave A Reply