Kardelen Çiçeği Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Kardelen nasıl bir çiçektir? Güzelliği ile ülkelerin dahi sembolü olmuş bir çiçek türü olan Kardelen çiçeği ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

kardelen

Kardelen Çiçeği Hakkında Bilgi

Baharda pek erken çiçek açan soğanlı bir bitkidir. Kışın bile havalar birkaç gün güneşli gidince çiçek açar, bundan dolayı «kardelen» denilmiştir.

Kardelen, dünyanın birçok yerlerinde, özellikle İngiltere’de, Amerika’da Doğu Akdeniz ülkelerinde yetişir. Çiçek açma zamanı genel olarak mart, nisan ayları ise de, ocak ayında bile çiçek açtığı olur.

Kardelen, nergizgillerdendir, soğandan ürer. Yaprakları ince, uzundur, birkaç tane olmak üzere soğandan doğrudan doğruya çıkar. Çiçekleri ise, gene soğandan ayrı olarak çıkan, dimdik duran bir sap üzerinde bulunur. Çiçeği taşıyan sap aşağı yukarı 30 sm. kadardır. Kardelen çiçekleri çan biçimindedir, beyazdır.

Kardelen, yetiştirilmesi kolay olan bitkilerdendir. Soğanları sonbahar başlarında kuytu bir yere 8-10 santim derine dikilir, kendi hallerine bırakılır. Yalnız, bitkilerin bir tarh meydana getirmeleri İsteniyorsa, aralarında 8-10 santim bir aralık bırakmalıdır.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply