Karenin Alanı Hesaplama

0
Advertisement

Bir karenin alanı nasıl hesaplanır? Kare alanını hesaplama, bulma yöntemi, kısaca açıklaması, formülü. Karenin alan özellikleri.

Karenin Alanı Hesaplama

Bir karenin alanını hesaplamak, kenarların eşit uzunluklarda olması nedeniyle tüm şekillerin en kolayıdır. Alan, karenin içindeki boşluk miktarıdır ve kare birimlerle ifade edilir. Buna karşılık, çevre, etrafına bir çit koyacağınız gibi, karenin dışının etrafındaki mesafedir.

Karenin bir tarafının uzunluğunu ölçün. Hangi tarafı kullandığınız fark etmez, çünkü bir karenin tüm kenarları aynı uzunluktadır.

Alanı bulmak için ölçümü kendisi ile çarpın. Örneğin, karenin bir tarafı 5 m ise, denklem 5 kez 5, 25 metrekare alanıdır.

Alan formülü kısaca A= a² dir. a bir kenarın uzunluğudur.

Advertisement

Cevabı santimetre kare, inç kare, metre kare veya kilometre kare gibi birimlerle ifade edilir. 5 metrelik bir kenara sahip bir kare örneğinde, alan 25 metre karedir.

İpucu

Şekil dört eşit kenara sahip değil ancak kenarları dört tane 90 derecelik açıya sahipse, bir dikdörtgen olabilir. Bu durumda, uzun kenarlardan birinin uzunluğunu bulun ve alanı hesaplamak için kısa kenarın uzunluğuyla çarpın.


Leave A Reply