Kariye Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

0

Kariye müzesi, camisi nerededir? Kariye müzesinin özellikleri, mozayikleri, kısaca tarihçesi ve hakkında bilgi.

kariye-muzesi

Advertisement

Kariye Müzesi; İstanbul’da, Bizans devrinden kalma kiliseler arasında camiye çevrilenlerin — Ayasofya’dan sonra — en güzel örneğidir. Edirnekapı Yolu üzerinde, Atikalipaşa Camisi’nden 200 m. kadar ileride, sağdadır. Bugün bir müzedir, Ayasofya Müzesi Müdürlüğüne bağlıdır.

Kariye Camisi’ne bu adın verilmesi, İstanbul’un en yüksek tepelerinden birinde yapılmış olmasına rağmen, çevresine göre biraz çukurda olmasındandır (Arapçada «ka’r» çukur demektir).

Bizans devrinde bir kilise olan bu yapının ilkin kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Türkler İstanbul’u alınca kilisenin olduğu gibi korunmasına çalışıldı. II. Bayezit zamanında camiye çevrildi, bir de minare yaptırıldı. Ancak, ibadet yerinde «tasvir» (resim) bulundurmak günah sayıldığı için, mozayikleri bozmaktansa üzerine koruyucu bir tabaka sıva çekmeyi uygun gördüler. Bu sayede mozayikler zamanımıza kadar saklanmış oldu. Cumhuriyet devrinde cami, müzeye çevrildi. Mozayikleri açma işine 1947’de başlandı, beş yıl kadar sürdü. Kariye camisi, mozayiklerinin güzelliğiyle dünyaca tanınmıştır. 1956’da açılan yapı, “Kariye Müzesi” adıyla günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.

İLGİLİ RESİMLER

Advertisement


Leave A Reply