Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer? Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Kasık ağrısı nedir, neden olur? Kasık ağrısına sebep olabilecek durumlar, teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir? Kasık ağrısı hakkında…

kasık ağrısı

Kasık, kalçanızın midenizle uyluğunuz arasındaki bir alanıdır. Karnınızın bittiği ve bacaklarınızın başladığı yerde bulunur. Kasık bölgesinde bacağınızı hareket ettirmek için birlikte çalışan beş kas bulunur. Bunlara denir:

 • adduktör brevis
 • adduktor longus
 • adduktör magnus
 • grasilis
 • pektineus

Kasık ağrısı bu bölgede herhangi bir rahatsızlıktır. Ağrı tipik olarak spor gibi fiziksel aktivitenin neden olduğu bir yaralanmadan kaynaklanır. Kasık bölgesindeki çekilmiş veya gerilmiş bir kas, sporcular arasında en yaygın yaralanmalardan biridir.

Kasık ağrısının sebebi nedir?

Kasık ağrısı yaygın bir semptomdur ve herkesin başına gelebilir. Kasık ağrısının diğerlerinden daha yaygın olan bazı potansiyel nedenleri vardır.

En yaygın nedenler

Kasık ağrısının en yaygın nedeni kasık bölgesindeki kasların, bağların veya tendonların zorlanmasıdır. Bu yaralanma türü, çoğunlukla sporcularda görülür. Futbol, ​​ragbi veya hokey gibi bir temas sporu oynarsanız, bir noktada kasık ağrınız olabilir.

Advertisement

Kasık ağrısının bir başka yaygın nedeni kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı, karın iç dokuları kasık kaslarındaki zayıf bir noktadan geçtiğinde ortaya çıkar. Bu, kasık bölgenizde şişkin bir yumru oluşturabilir ve ağrıya neden olabilir.

Böbrek taşları (böbreklerde ve mesanede küçük, sert mineral birikintileri) veya kemik kırıkları da kasık ağrısına neden olabilir.

Daha az yaygın nedenler

Kasıkta ağrı veya rahatsızlığa neden olabilecek daha az yaygın bozukluklar ve durumlar şunlardır:

 • bağırsak iltihabı
 • testis iltihabı
 • genişlemiş lenf düğümleri
 • Yumurtalık kistleri
 • sıkışmış sinirler
 • idrar yolu enfeksiyonları (İYE)
 • kalça osteoartriti

Kasık ağrısının teşhisi

Kasık ağrısı vakalarının çoğu tıbbi müdahale gerektirmez. Bununla birlikte, ateş veya şişlikle birlikte şiddetli, uzun süreli ağrı hissederseniz bir doktora görünmelisiniz. Bu belirtiler daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Doktorunuz semptomlarınızı değerlendirecek ve herhangi bir fiziksel aktivite hakkında soru soracaktır. Bu bilgiler doktorunuzun sorunu teşhis etmesine yardımcı olacaktır. Daha sonra gerekirse kasık bölgesinin fiziksel muayenesi ve diğer testler yapılacaktır.

Fıtık testi

Doktorunuz bir parmağı skrotuma (testisleri içeren kese) sokacak ve öksürmenizi isteyecektir. Öksürük karın basıncını arttırır ve bağırsaklarınızı fıtık açıklığına iter.

Advertisement

X-ışını ve ultrason

X-ışınları ve ultrasonlar sağlık uzmanınızın bir kemik kırığı, testis kütlesi veya yumurtalık kistinin kasık ağrısına neden olup olmadığını görmesine yardımcı olabilir.

Tam kan sayımı (CBC)

Bu tip kan testi, bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Kasık ağrısı tedavisi

Kasık ağrınızın tedavisi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Evde basit ağrıları sıklıkla tedavi edebilirsiniz, ancak daha şiddetli kasık ağrısı tıbbi tedavi gerektirebilir.

Evde bakım

Kasık ağrınız bir zorlamanın sonucuysa, evde tedavi muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. İki ila üç hafta boyunca fiziksel aktiviteden kaçınıp dinlenmek ve mola vermek, doğal olarak iyileşmesini sağlayacaktır.

Ağrınızı ve rahatsızlığınızı yönetmek için asetaminofen (Tylenol) dahil olmak üzere ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Buz paketlerini günde birkaç kez 20 dakika uygulamak da yardımcı olabilir.

Tıbbi tedavi

Kasık ağrınızın nedeni kırık bir kemik veya kırıksa, kemiği onarmak için ameliyat gerekebilir. Semptomlarınızın altında yatan neden kasık fıtığı ise ameliyata ihtiyacınız olabilir

Evde bakım yöntemleri için işe yaramazsa, doktorunuz semptomlarınızı hafifletmek için iltihabı azaltan ilaçlar reçete edebilir. Bu işe yaramazsa ve tekrarlayan zorlanma yaralanmaları varsa, fizik tedaviye gitmenizi önerebilirler.

Doktorunuzla ne zaman iletişime geçeceğinizi bilmek

Birkaç günden fazla kasıkta veya testislerde orta ila şiddetli ağrı varsa, semptomlarınız varsa doktorunuzla konuşun.

Aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuza başvurun:

 • testislerde topaklar veya şişme gibi fiziksel değişiklikler
 • idrarda kan
 • belinize, göğsünüze veya karnınıza yayılan ağrı hissedin
 • ateş veya mide bulantısı

Kasık ağrınızla bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, acil tıbbi yardım alın.

Bu semptomlar, testis enfeksiyonu, testis torsiyonu (bükülmüş testis) veya testis kanseri gibi daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir. Aniden ortaya çıkan ciddi testis ağrınız varsa, acil tıbbi yardım almalısınız.

Advertisement

Kasık ağrısının önlenmesi

Kasık ağrısından kaçınmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Sporcular için hafif gerginlik yaralanmaları önlemenin bir yoludur. Fiziksel aktiviteden önce yavaş, ısınma yapmak, özellikle sürekli olarak yaparsanız, kasık yaralanması riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir kiloyu korumak ve ağır nesneleri kaldırırken dikkatli olmak fıtıkların önlenmesine yardımcı olabilir.


Leave A Reply