Kel Hasan Kimdir?

0
Advertisement

Kel Hasan kimdir? Bir çok ünlü tiyatrocunun yetişmesine sebep olan ünlü tuluat sanatçısı Kel Hasan hayatı ile ilgili genel bilgilerin olduğu yazımız.

Kel HasanKEL HASAN (1865?-1929)

Türk sahnesinin en ünlü tulûat aktörlerinden biridir. Halıcıoğlu’ndaki Kumbarahane hastanesinde hastalar ağası olan Mehmet Efendi’nin oğludur. Küçük yaştan beri tiyatroya meraklıydı. Öyleki, on yedi, on sekiz yaşına geldiği zaman Abdürrezzak (Abdi) tiyatrosunun bütün repertuvarını ezbere biliyordu. 1885 yılında, Küçük İsmail’in idaresindeki tuluat tiyatrosunun, Kadıköy’deki temsilleri sırasında Hasan Efendi bu tiyatroya tavsiye edildi. İlk defa orada çalışmaya başladı. Sonra bu topluluktan ayrıldı, kendisiyle birlikte ayrılan Agâh’ı da alarak Şehzadebaşı’nda bir tulûat kumpanyası kurdu.

Başında hiç saçı olmadığı için Kel Hasan diye tanınan bu halk sanatçısı, Naşit, Dümbüllü gibi başka sanatçıların yetişmesine de yol açtı. Şahsına ait bir kılık yaratmıştı: Başına takke gibi kenarları yırtık bir fes geçirir, kaşlarını üçgen biçimi siyaha, yanaklarını, nohut kadar yassı burnunu kırmızıya boyardı. Elinde bir sırık süpürgesi, sırtında uzun bir siyah ceket, önünde boş bir gaz tenekesini yuvarlaya çala sahneye çıkardı. Kel Hasan, kısık sesine rağmen zekası, hazırcevaplılığı ile tulûat sahnesinin Abdi tarafından yaratılmış İbiş tipini en güzel şekliyle yaşatan kuvvetli bir sanatçıydı. Hasan Efendi’nin sahne hayatı hemen hemen 1925 yıllarına kadar sürmüştür.


Leave A Reply