Kelebekler Hakkında Yazı, Kelebekler Konulu Kompozisyon Örneği

0
Advertisement

Özellikle bahar aylarının en güzel böceklerinden olan rengarenk çeşitleri ile doğaya büyük bir canlılık ve bereket getiren kelebekler hakkında yazı / kompozisyon

Kelebek Kanatları

Kaynak : Pixabay.com

Kelebekler

Çocuklar, küçük yaşlarda, kırlarda, bahçelerde oynarlarken, havada kanatlanmış bir çiçek gibi uçuşan kelebekleri yakalamak için arkalarından koşup el atmaktan kendilerini alamazlar. Gerçekten, hayvanlar dünyasının bu süslü yaratığı, renk renk kanatlarıyla, çok çekici, çok sevimli bir böcektir. Ne var ki pek de ince yapılı bir hayvancıktır: Yakaladınız da parmaklarınızın arasında biraz sıkıca tuttunuz mu, ölüverir; avucunuzda bir damlacık puldan başka bir şey kalmaz. Çünkü kelebek, Böcekler’in Pul kanatlılar takımındandır.

Küçükken belki siz de kelebek yakalamaya heves etmiş, onu avuçlayınca parmaklarınızın arasında bir tutam tozdan başka bir şey kalmadığını görünce de üzülmüşsünüzdür. Bundan da anlamışsınızdır ki, çiçek nasıl dalında güzelse, kelebek de ancak havada uçarken güzeldir. Bir hevese kapılıp bu incecik böceğin ölümüne yol açmış olmak elbette ki üzüleceğiniz bir şeydir. Yalnız, kanatları çeşitli renklerle, beneklerle süslü bu hayvancıkları toplayıp koleksiyon yapanlar da vardır. Bunlar, kelebekleri torba biçiminde ağlarla avlarlar. Bir sopanın ucuna takılmış olan torbayı havada savururlar, içine kelebek girince torbanın ağzını kapatıp böceği avlamış olurlar.

Kelebek avı ancak bir heves uğruna yapılıyorsa bunu da hoş karşılayamayız. Yalnız, bu arada birçok bilim adamları vardır ki bunlar kelebekleri incelemek için avlarlar. Bilim uğruna yapılan bu avı hoşgörebiliriz. Çünkü, bilim alanında insanların öğrenebilecekleri daha pek çok şey vardır. Nitekim, incelemeler ilerledikçe, kelebeklerin daha birçok türleri bulunuyor. Gerçekten, böcekler hayvanlar dünyasının çeşidi pek bol yaratıklarıdır. Şimdiye kadar yedi yüz bin çeşit böcek türü bulunmuştur. Araştırmalarda daha birçok yeni yeni böcekler bulunuyor.

Böceklerin en ilgi çekici yanlarından biri gözleridir. Bizim onlarda bir göz gibi gördüğümüz görme organları küme halinde bir araya gelmiş binlerce ufacık ufacık gözler toplamıdır. Bunlara «petek göz» denir. Böceklerin düşmanları çok olduğu için, böcek her yandan gelebilecek düşmanlarını böylece çabucak görür, kaçar. Arıların petek gözlerinden her birinde 7000, sineğin petek gözünde 4000 ufacık göz vardır.

Advertisement

Leave A Reply