Kilo Aldıran Bitkiler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Almak İçin Bitki Önerileri

0
Advertisement

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için tüketebilecekleri şifalı bitkiler nelerdir? Kilo aldıran bitkiler, sebze önerileri.

kilo almak

Kilo aldırıcı doğal besinler nelerdir?

İnsanların çoğu düzensiz beslenmeden ve başka pek çok sebepten dolayı çoğunlukla kilo vermekle uğraşsalar da, bazı durumlarda kilo almak için çaba gösteren bireyler de görülebilmektedir. Bu tip bireylerin kilo almaya ihtiyaç duymalarının pek çok sebebi olabilir. Öncelikle; dış görünüş itibariyle çok zayıf olmak estetik açıdan gözünüze hoş görünmüyor ve kilo alındığında daha fit ve daha sağlıklı bir görüntüye sahip olunacağı düşünülüyor olabilir. Bunun dışında ciddi bir sağlık problemi geçirdikten sonra vücudunuz iyice performanstan düşmüş, hem kilo olarak hem kas yapısı olarak zayıf bir duruma düştüğünüz için bünyeyi toparlamak adına kilo alınmak isteniyor olabilir. Yaşı ilerlemiş bireylere baktığımızda yaştan dolayı pek çok hastalık durumundan kaynaklı ya da iştah kaybından ötürü kilo kaybettikleri için hem daha sağlıklı beslenmek hem de beslenme düzeninin yerine gelmesiyle daha sağlıklı bir beden yapısına sahip olmak için kilo alma isteği oluşabilir.

Son olarak herhangi bir sporcunun yaptığı spor gereği daha iri yapılı olması gerekebilmekte ve bu yüzden kilo almayı hedefliyor olabilmektedir. Bu verdiğimiz örnekler sadece bu durum için en sık rastlanılan örnekler olur. Daha başka sebepler de kişiyi kilo almaya itiyor olabilir. Ancak herkesin bu hedefine aynı başarıyla ulaşması pek mümkün görülememektedir. Çünkü her bireyin kendi metabolizma hızı farklıdır ve hızlı çalışan metabolizmaya sahip bireyler normal bir bireyden iki kat daha fazla çaba gösterse dahi kilo alım sürecinde çok zorlanacaktır.

Hızlı metabolizmalarda alınan besin değerleri çok hızlı yakıldığı için kilo almak çok güç bir hale gelmektedir. Bunun dışında genetik olarak ailede böyle bir sorun yaşayan kişinin bulunması, otomatikman sizin de etkilenmenize ve kilo alma çabalarınızın başarısız olmasına yol açabilir. Yüksek kalori içeren bir diyet uyguluyor ya da kilo aldırıcı tüm besinlerle besleniyor ancak yine de kilo alamıyorsanız bu durumun kilo alamamanızla yakın bir ilişkisi olma ihtimali çok yüksektir. Tam olarak bu noktada, kilo almanıza yardımcı olacak daha doğal ürünlerin size çare olabilme potansiyelleri çok daha fazladır. Çünkü kullanacağınız çoğu şifalı bitki, hem iştahınızı açacak hem de metabolizmanızın daha durgun çalışmasını sağlayarak kilo alma sürecinizi hızlandıracaktır.

Kilo aldırıcı şifalı bitkiler

Kilo aldırıcı bitkiler söz konusu olduğunda en çok tercih edilen ve en çok işe yarayan bitki türleri ve bu bitki türleriyle yapılacak bir kaç karışımın tarifi şu şekildedir;

Advertisement
 • Kırmızı kantaron
 • Centiyane kökü
 • Deve dikeni
 • Kısa Mahmut
 • Kimyon tohumu
 • Turunç kabuğu
 • Enginar yaprağı
 • Nane yaprağı
 • Eğir kökü
 • Melek otu kökü
 • Mübarek dikeni
 • Pelin otu
 • Peygamber çiçeği

Öncelikle melek otu kökünden, pelin otundan ve nane yaprağından bir çay kaşığı miktarında alıp soğuk suya koyduktan sonra bu suyu çok da fazla kaynamayacak şekilde ısıttıktan sonra içmeniz, kilo alma sürecinizde size çok yardımcı olacaktır

Bir diğer tarif olan kısa Mahmut bitkisinden

Deve dikeni bitkisinden ve kırmızı kantaron bitkisinden de bir çay kaşığı miktarında alın. Önceden kaynattığınız suyun içerisine dökerek 10 dakikalık bir süreçle demlenmeye bıraktıktan sonra günde 3 sefer tükettiğinizde kilo alma çabalarınız daha da kolaylaşacaktır.

Son olarak vereceğimiz formül Ahmet Maranki’nin kilo aldırıcı formüllerinden biri olup; malzeme olarak bir çay kaşığı miktarında kına, 250 gram miktarında siyah kuru üzüm ve bir çay kaşığı miktarında da pelin otu kullanmanız gerekmektedir. Bu üç malzeme de karıştırılıp blender’dan geçirilip iyice küçültülür ve 3 litrelik suyun içerisine eklenir. Bu su, yarı miktarı kaybolacak şekilde kaynatıldıktan sonra kaynatılan tencere ocaktan alınıp bir tülbent yardımıyla süzülür. Süzülen su başka bir kabın içerisine konularak beklemeye bırakılır. İlk tencerenin içerisinde kalan posalar tekrardan içerisine 3 litre su eklenerek aynı işlemlerden geçirilir. Sonuç olarak ilk seferde ve ikinci seferde kaynatılan sular birbirlerine karıştırılıp üzerine bir miktar da şeker eklenerek karışım hazırlanmış olur. Gün içinde özellikle akşam üzeri sıklıkla içilerek kilo alma sürecine hızlıca girilir.


Leave A Reply