Kınık Nerededir?

0

Kınık nerededir? Kınık hangi ilimize bağlıdır? Kınık ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kinikKınık; İzmir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 29 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzey, batı, güneybatıdan Bergama, doğu-güneydoğudan Manisa’nın Soma ilçeleri, güneyden Yund Dağı’nın kuzey etekleriyle çevrilidir.

Yükselti 900-1.000 m’ye çıkar. İlçenin kuzeyinde uzanan Kınık Ovası, Bakırçay tarafından sulanır. Güneydeki dağlardan toplanan sular, Bakırçay’a katılır. Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16°C, yağış tutan 600-650 mm’dir. Dağların eteklerinde Akdeniz çalı türleri (maki) meşeyle karışık ve saf halde, kızılçam ormanları görülür. Tarım ve hayvancılık temel geçim kaynaklarıdır. Buğday, arpa, bakla, pamuk, soğan, üzüm, başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve az miktarda kılkeçisi beslenir. İlçe merkezinde, yağ yapımevleri, çıldır atölyeleri, tuz değirmenleri, un, buz fabrikaları vb. küçük endüstri etkinlikleri vardır.

Çanakkale-Manisa Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 40 ‘m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 140 km uzaklıktadır


Leave A Reply