Kiropraktör Nedir? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Kiropraktör nedir, ne iş yapar? Kiropraktör nerede çalışır, görev ve sorumlulukları nelerdir? Kiropraktör çalışma ortamı hakkında bilgi.

Kiropraktör

İnsanları iyileştirme arzunuz varsa, ancak bunu doğal bir şekilde yapmak istiyorsanız, bir kayropraktör olarak kariyer, düşünmek isteyeceğiniz bir şey olabilir.

Kiropraktör

Kayropraktik uzmanı, özellikle omurgada kas-iskelet sistemi ve sinir sistemi bozukluklarının teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış lisanslı bir tıp uzmanıdır.

Kayropraktik bakımında tedavinin ana yönü genellikle eklemlerin ve omurganın yeniden hizalanması için fiziksel olarak manipüle edilmesidir. Kayropraktik uzmanı ayrıca egzersiz önerebilir veya sağlık ve beslenme danışmanlığı sunabilir. Kiropraktör ameliyat yapmaz veya ilaç reçete etmez.

Kiropraktör ne yapar?

Bir Kiropraktör, birçok sağlık sorununun omurların yanlış hizalanmasından veya subluksasyonundan kaynaklanabileceğine inanmaktadır.

Advertisement

Omurganın işleyişini bir hastaya açıklayan bir kiropraktör.

Bir kiropraktör hastayı değerlendirecek ve sonra tedavi edecektir. Bir hastayı ilk kez gördüğünde, bir kiropraktör tıbbi geçmişini alacak, fizik muayene yapacak ve X-ışınları veya MRI gibi gerekli testleri isteyecektir.

Bir kiropraktör daha sonra, çoğu zaman kas-iskelet sisteminin fiziksel ayarlamalarını veya manipülasyonlarını içerecek, ancak aynı zamanda masaj, egzersiz veya diğer fizik tedavi biçimlerini de içerebilen bir tedavi planı geliştirecektir. Bazen bir kiropraktör vitamin ve mineral eksiklikleri için testler yapar ve tespit edilen dengesizlikleri düzeltmek için takviyeler önerir.

Başlangıçta, fiziksel manipülasyon tedavilerinin oldukça sık (belki haftada birkaç kez) yapılması gerekebilir. Vücut iyileşmeye başladığında, daha az ayarlamaya ihtiyaç duyacaktır. Kiropraktörün işinin bir kısmı, hastanın ilerlemesini değerlendirmek ve tedavi programını buna göre ayarlamaktır.

Bazı kiropraktörler, diğer ilaç türlerini veya tedavileri kullanmaya veya önermeye diğerlerinden daha açıktır. Modern kayropraktik bakımında temel olarak iki düşünce okulu vardır – ‘düz’ ve ‘karma’ kayropraktik.

Düz kiropraktörler, vücuttaki tüm hastalıkların veya hastalıkların omurgadaki subluksasyonlardan kaynaklandığına inanırlar. Günümüzde kiropraktörlerin çoğunluğu olan karma kiropraktörler, bunu genel resmin sadece bir parçası olarak görüyorlar.

Advertisement

Açıkçası, karma kiropraktörleri, kayropraktik bakımına ek olarak veya hatta bunun yerine başka tedavi biçimlerini önerme olasılığı daha yüksektir. Bazı kiropraktörler doğrudan masaj terapistleri veya spor hekimliği uzmanlarıyla bile çalışır.

Bir Kiropraktörün çalışma yeri nasıldır?

Kiropraktörler, kendi özel muayenehanelerinde veya daha büyük bir grup muayenehanesinin bir parçası olarak bağımsız olarak çalışabilirler. Bazıları hastanelerde veya daha büyük kliniklerde çalışabilir ve bazıları Kayropraktik  dersleri vermeye devam edebilir.

Kayropraktik uzmanlarına olan talep artıyor, bu nedenle iş güvenliği ve fırsatları sahadakiler için umut verici görünüyor.


Leave A Reply