Kolloid Karışım Nedir? Kolloid Örnekleri

0
Advertisement

Kolloid karışım nedir, kolloid karışımların özellikleri nelerdir? Kolloid karışım örnekleri, nasıl anlaşılır, hakkında bilgi.

Kolloid Karışım Nedir? Kolloid Örnekleri

Kolloidler, ayrılmayan veya çökelmeyen homojen karışımlardır. Koloidal karışımların genellikle homojen karışımlar olduğu düşünülürken, mikroskobik ölçekte bakıldığında genellikle heterojen kalite gösterirler. Her koloid karışımının iki kısmı vardır: parçacıklar ve dağıtma ortamı. Kolloid partiküller, ortam içinde süspanse edilen katı maddeler veya sıvılardır. Bir kolloidde bu parçacıklar, çözeltidekinden (solüsyon) daha büyüktürler. Bununla birlikte, bir kolloid içindeki parçacıklar bir süspansiyonda bulunanlardan daha küçüktür.

İşte kolloid örnekleri:

Aerosoller

sis
böcek ilacı spreyi
bulutlar
duman
toz

Köpükler

krem şanti
tıraş kremi

Advertisement

Katı köpükler

Marşmelov
Strafor

Emülsiyonlar

Süt
mayonez
losyon

Jeller

Jelatin
Tereyağı
jöle

Soller

mürekkep
silgi
sıvı deterjan
şampuan

Katı Soller

inci
taşlar
renkli cam
bazı alaşımlar

Bir Kolloid, Çözeltiden veya Süspansiyondan Nasıl Ayrılır?

İlk bakışta, bir kolloid, çözelti ve süspansiyon arasında ayrım yapmak zor görünebilir, çünkü genellikle karışıma bakarak parçacıkların boyutunu söyleyemezsiniz. Bununla birlikte, bir kolloidi tanımlamanın iki kolay yolu vardır:

Advertisement

***Bir süspansiyonun bileşenleri zamanla ayrılır. Çözeltiler ve kolloidler ayrılmaz.

***Bir ışık huzmesini bir kolloidin üstüne tutarsanız, ışık parçacıklar tarafından yayıldığı için ışık huzmesini koloidin içinde görünür kılan Tyndall etkisini gösterir. Tyndall etkisinin bir örneği, sisli ortamda araba farlarındaki ışığın görülebilmesidir.

Kolloidler Nasıl Oluşur?

Kolloitler genellikle iki yoldan biri ile oluşur:

Parçacık damlacıkları, püskürtme, öğütme, yüksek hızda karıştırma veya çalkalama yoluyla başka bir ortama dağılabilir.
Küçük çözünmüş parçacıklar, redoks reaksiyonları, çökeltme veya yoğuşma yoluyla koloidal parçacıklara yoğunlaştırılabilir.


Leave A Reply