Köpekmemesi Nedir?

0
Advertisement

Köpekmemesi nedir? Köpekmemesi hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir ve ne gibi özellikleri vardır? Köpekmemesi hakkında bilgiler.

Koltuk altında çıkan iltihaplı çıbanlara halk dilinde «köpek memesi» denir.’ Koltuk altı derisinin altında birçok lenf boğumları vardır. Bunlarda cerahat mikroplarının tesiriyle sıkıntılı iltihaplar ortaya çıktığı zaman koltuk altında şişlik, kırmızılık ve şiddetli ağrılar hâsıl olur. Hasta gece uyuyamıyacak derecede rahatsızlığa düşer. Sonunda içlerinde cerahat toplanan lenfa boğumları, bir köpek memesi gibi büyüyüp şişer, aşağı sarkar.

Çıban kendi kendine çatlamadıkça veya hekim tarafından yarılıp içindeki cerahat boşaltılmadıkça hasta sıkıntıdan kurtulamaz. Şeker hastalarında çıkan köpekmemeleri hem daha şiddetli olur, hem de yaraların kapanmasında güçlük görülür.

Tedavi.–Başlangıç halindeki koltuk altı iltihapları alkol pansumanları yapılmak, hastaya sülfamit ve antibiyotik ilaçlar verilmek suretiyle, cerahatlenip köpekmemesi haline gelmeden önlenebilir. Cerahatlenmiş köpekmemelerine ameliyat yaparak cerahati boşaltmak gerekmektedir. Ancak uzman bir hekim gözetiminde tedavisi yapılabilir.

Advertisement

Leave A Reply