Kral Arthur Efsanesinden Bir Kahraman, Perceval

0
Advertisement

Kral Arthur efsanesinde yer alan kahraman şövalyelerden birisi olan ve budala kahraman olarak tanımlanabilecek Perceval hakkında bilgi.

Perceval, Arthur efsanesinin kahramanlarından biri. Dünyevi günahlardan uzak durmasını sağlayan, zaman zaman kabalığa varan çocuksu saflığıyla Kral Arthur’un öbür şövalyelerinden ayrılır ve halk masalla-nndaki basit ve budala kahraman tipine yaklaşır.
Perceval
Chretien de Troyes’un 12. yüzyılda yazdığı Perceval ou Le Conte du Graal (Perceval ya da Kutsal Kâse Öyküsü) adlı şiirde, Perceval yaralı Balıkçı Kral’ın kalesini ziyaret eder. Kalede gizemli bir kâse görür, ama daha önce fazla soru sorduğu için azarlandığından, Balıkçı Kral’ı iyileştirecek soruyu soramaz. Daha sonra, Kutsal Kâse’yi aramaya koyulur ve yavaş yavaş şövalyeliğin gerçek anlamını ve kilise öğre-tisiyle yakın bağını öğrenir. Kutsal Kâse efsanesini işleyen sonraki yapıtlarda, efsanenin başkahramanı kusursuz şövalye Sir Galahad olduysa da, Perceval kâsenin ele geçirilmesinde önemli bir rol oynamayı sürdürdü.

Perceval’ın saf şövalye kimliğinden Kutsal Kâse’nin koruyuculuğuna varan ruhsal gelişimi üzerine yazılmış en güzel yapıtlardan biri, Wolfram von Eschenbach’ın 13. yüzyılda yazdığı ünlü Parzival destanıdır. Bu şiir Wagner’in son operası Parsifal’in (1882) esin kaynağı olmuştur.


Leave A Reply