Kronik Stresin Neden Olduğu Sağlık Sorunları ve Başa Çıkma Yöntemleri

0
Advertisement

Bu makalede, kronik stresin ne olduğuna, nasıl tanımlanacağına ve sebep olabileceği tıbbi sonuçlara bakıyoruz. Ayrıca tıbbi tedaviler de dahil olmak üzere stresi yönetmenin yollarını ve ne zaman doktora görüneceğinizi açıklıyoruz.

Kısa ömürlü stres duyguları günlük yaşamın düzenli bir parçasıdır. Bu duygular kronik veya uzun süreli olduğunda, bir kişinin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir.

stres

Kronik stres nedir?

Stres, zorlu durumlara biyolojik bir tepkidir. Vücudun kortizol ve adrenalin gibi hormonları serbest bırakmasına neden olur.

Bu hormonlar, örneğin kalp ve nefes oranlarını artırarak vücudu harekete geçirmeye hazırlamaya yardımcı olur. Bu olduğunda, bu kişi yüksek uyanıklık veya uyarılma durumunda olarak tanımlanabilir.

Advertisement

Tehlikeli durumlar ve çalışma süreleri, sınavlar ve spor etkinlikleri gibi psikolojik baskılar da dahil olmak üzere birçok faktör stres tepkisini tetikleyebilir.

Stresin fiziksel etkileri genellikle uzun sürmez. Bununla birlikte, bazı insanlar kendilerini neredeyse sürekli bir uyanıklık durumunda bulurlar. Bu kronik strestir.

Kronik stresin bazı potansiyel nedenleri şunlardır:

yüksek baskılı işler
finansal zorluklar
zorlu ilişkiler
Kronik stres vücuda uzun süre baskı uygular. Bu bir dizi belirtiye neden olabilir ve bazı hastalıkların gelişme riskini artırabilir.

Belirti ve bulgular

Kronik stres tüm vücudu etkiler. Günlük olarak çalışmayı daha zor hale getirebilecek çeşitli fiziksel veya psikolojik semptomlara sahip olabilir.

Advertisement

Semptomların tipi ve şiddeti kişiden kişiye değişir.

Kronik stres belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

aşırı olabilen sinirlilik
yorgunluk
başağrıları
konsantre olma zorluğu veya bunu yapamama
hızlı, dağınık düşünceler
uyku güçlüğü
Sindirim problemleri
iştahta değişiklikler
çaresiz hissetmek
algılanan kontrol kaybı
kendine güvensizlik
cinsel istek kaybı
sinirlilik
sık enfeksiyonlar veya hastalıklar

Tansiyon Aleti

Advertisement

Kronik Stresin Sağlık Üzerindeki sonuçları

Uzun süreler boyunca, kronik stres aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli fiziksel ve zihinsel bozuklukların gelişimine neden olabilir:

kalp hastalığı
yüksek tansiyon
diyabet
şişmanlık
zayıflamış bir bağışıklık sistemi
cinsel işlev bozukluğu
gastrointestinal bozukluklar
cilt tahrişi
solunum yolu enfeksiyonları
otoimmün hastalıklar
uykusuzluk hastalığı
depresyon
anksiyete bozuklukları
travma sonrası stres bozukluğu
şizofreni

Stres

Stresle başa çıkma

Kronik stres bunaltıcı görünebilir ve bir kişi yaşamları üzerinde kontrolü yeniden kazanamayabilir.

Advertisement

Bununla birlikte, bir dizi strateji stres seviyelerini azaltmaya ve refahı artırmaya yardımcı olabilir.

Stresi yönetmek için bazı yöntemler şunlardır:

Belirti ve bulguları anlama. Bu endikasyonlar değişebilir, ancak bir kişi kendi stres sinyallerini tanıyabilirse, bunları daha iyi yönetebilir.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşmak. Duygusal destek ve harekete geçme motivasyonu sağlayabilirler.

Advertisement

Tetikleyicileri belirleme. Stres tetikleyicilerinden kaçınmak her zaman mümkün değildir. Bununla birlikte, belirli tetikleyicileri not etmek, bir kişinin maruziyeti azaltmayı içerebilecek başa çıkma ve yönetim stratejileri geliştirmesine yardımcı olabilir.

KOŞU

Düzenli egzersiz yapmak. Fiziksel aktivite vücudun ruh halini artıran ve stresi azaltan kimyasallar olan endorfin üretimini arttırır. Egzersiz, yürüme, bisiklete binme, koşma, egzersiz yapma veya spor yapmayı içerebilir.

Farkındalığı denemek. Bu meditasyon formunu uygulayan insanlar bedenleri ve çevreleri hakkında farkındalık yaratmak için nefes alma ve düşünce tekniklerini kullanırlar. Araştırmalar, dikkatin stres, kaygı ve depresyon üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir.

Advertisement

Uyku kalitesini artırma. Çok az uyku veya düşük kaliteli uyku, strese katkıda bulunabilir. Her gece en az 7 saat almaya çalışın ve uyanmak için düzenli zamanlar ayarlayın. Yatmadan önceki saatlerde kafein, yemek ve yoğun fiziksel aktiviteden kaçının.

Ayrıca, örneğin müzik dinleyerek, kitap okuyarak, sıcak bir banyo yaparak veya meditasyon yaparak uyumadan önce gevşemeye yardımcı olabilirsiniz.

Tedavi

Yukarıda listelenenler gibi stratejiler yardımcı olmazsa, tavsiye ve destek için bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir. Bir doktor, bilişsel davranışçı terapi gibi psikolojik terapi önerebilir.

Bazen doktor, bazı kronik stres semptomlarının tedavisine yardımcı olacak ilaçlar önerir. Örneğin, anksiyete veya depresyonu tedavi etmek için antidepresanlar reçete edebilirler. Uyku sorunu olan insanlar için doktorlar sakinleştirici reçete edebilir.

Advertisement

Ne zaman doktora görünmeli?

Sadece kronik stresle başa çıkmaya çalışmayın. Kendi kendine yardım stratejileri işe yaramazsa, doktor tedavi seçenekleri hakkında destek ve tavsiye sağlayabilir. Ayrıca bir kişiyi psikolog veya psikiyatrist gibi daha uzmanlaşmış bir sağlık uzmanına yönlendirebilirler.

Stresden bunalmış olan herkes, özellikle intihar düşünceleri yaşıyor veya başa çıkmak için uyuşturucu veya alkol kullanıyorsa, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmelidir.

Özetle

Stres günlük yaşamın düzenli bir parçasıdır. Kısa süreli stres genellikle zararsızdır, ancak sürdüğünde ve kronikleştiğinde, bir dizi semptomlara neden olabilir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel bozuklukların gelişimine de katkıda bulunabilir.

Kendi kendine yardım teknikleri arasında tetikleyicilerin belirlenmesi, başa çıkma ve kaçınma stratejileri geliştirilmesi, arkadaşlara ve aileye ulaşma ve farkındalık uygulama yer alır.

Advertisement

Bu teknikler işe yaramıyorsa veya stres çok zorlaşıyorsa, bir kişi bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.


Leave A Reply