Kümes Hayvanları Nelerdir?

0
Advertisement

Kümeste yaşayan kümes hayvanları nelerdir? Kümes hayvanlarının ortak özellikleri, yaşam koşulları hakkında bilgi.

kumes-hayvanlariKümes Hayvanları;

Etinden, yumurtasından faydalanmak üzere yetiştirilip beslenen tavuk, kaz, ördek, hindi gibi hayvanlara “kümes hayvanları” denir. Bunların yetiştirilmesinin hayvancılıkta büyük yeri vardır. İyi cins kümes hayvanı yetiştirmek bilgi, devamlı bakım, titizlik ister.

Kümes hayvanları, genel olarak, açıkta gezip dolaşmaktan hoşlanırsa da kümes hayatına kolaylıkla alışabilirler. Yalnız, kümesin hayvanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yapılmış olması gerekir. İyi bir kümes, yağmuru, soğuğu içeriye geçirmemeli, beslenen hayvanların rahatça sığmasına imkân vermelidir. Kümesler, bu çeşit hayvanlarda görülen -asalak böceklerin üremesini önlemek için, kireçle badana edilmelidir. Dişiler, yumurta kabuğunun meydana gelmesi için lâzım olan kirecin büyük bir kısmını duvarları gagalayarak elde ederler. Bunun için, kümesin iç duvarları zaman zaman badana yapılarak kireçlenmelidir.

Dört bir yanı, üstün sağlam bir telle çevrili bir avlu hayvanların gezip dolaşmalarına, güneşlenmelerine imkân verir. Fazla geniş bir avlu hayvanların çok dolaşarak yağ tutmalarına engel olabilir. Bundan dolayı, küçük avlular tercih edilir. Hayvanlar burada gezip dolaşarak yerleri eşelerler, buldukları kurtları, solucanları yerler. Gerek içinde, gerekse bahçede suluklar bulunmalı, bu sular sık sık değiştirilmelidir.

Kümesi, beslenen hayvanın cinsine göre, onun yaşayışına elverişli biçimde yapmak yerinde olur. Tavuk kümesleri için tünekler, yumurtlayıp üzerinde kuluçkaya yatabilmesi için folluklar yapılmalı, ördek, kaz beslenen yerlerde de bunların yüzüp yıkanmaları için havuzcuklar bulunmalıdır.

Advertisement

BAZI KÜMES HAYVANLARININ KULUÇKA SÜRESİ
Ördek ………………… 28 gün
Tavuk………………… 21 gün
Sülün ………………… 23 gün
Beç tavuğu ………… 25 gün
Hindi ………………… 28 gün
Kaz …………………… 28 gün

Kümeslerin emniyetini sağlamak kümes hayvanları yetiştiricilerinin dikkat etmeleri gereken hususların başında gelir. Kedi, sansar, gelincik, yılan gibi hayvanlar kümeslere dadanarak büyük zararlar verirler.


Leave A Reply