Kurbağa Nasıl Bir Hayvandır? Kurbağaların Özellikleri, Yaşamları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Doğada geniş bir alanda yer alan Kurbağa ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Kurbağa nasıl yaşar ne gibi özellikleri vardır?

Kurbağa

Sulak yerler yaratığı: KURBAĞA

Dere ve göl kıyılarında, bataklık, sulak yerlerde yaşayan, yumruk büyüklüğünde bir hayvandır. Dünyanın hemen her yanında bulunur. Vücudu ince, tüysüz, ıslak bir deriyle örtülüdür. Deriye bu ıslak yapışkanlığı derinin hemen altındaki bezler salgılar. Kurbağanın sırt tarafında petrol rengini andıran kırmızımsı ve zeytin yeşili benekler bulunur. Arka bacakları, öndekilerden çok uzun, çok daha kuvvetlidir. Hayvan bunlarla sıçrayarak ilerler. Ön ayaklarında dört, art ayaklarında beş parmak vardır. Bu parmakların ucunda tırnak yoktur, araları yüzgeç şeklinde bir deriyle bağlıdır.

KURBAĞA AVINI NASIL YAKALAR?

Kurbağanın çok iyi gören gözleri vardır. Gözkapakları açılıp kapanır. Kulakları gözlerinin hemen arkasındadır. Kulak kepçeleri yoktur. Ağzında yalnız üst çenede diş vardır. Dili, ön ucundan yapışıktır, arkası serbesttir. Kurbağa ağzını açtığı zaman dili büyük bir hızla dışarıya doğru fırlar. Hayvan böylece dilini birden hızla uzatarak, yakınından geçen sinek, kelebek gibi küçük böcekleri yakalar. Kurbağanın vücudu yassıdır, karnı yerde sürünür. Birçok çeşitlerinin kuyruğu yoktur.

KURBAĞA ELE NİÇİN SOĞUK GELİR?

Kurbağaların vücut ısısı değişik olduğundan ele alınınca soğukluk bırakır. Kanı kırmızıdır, kalbi bir karıncıkla iki kulakçıktan meydana gelmiştir, yani üç gözlüdür. Erginler akciğerleriyle, yavrular solungaçlarıyla hava alırlar. Ayrıca kurbağalarda deriyle solunum da çok gelişmiştir. Akciğerleri çıkartılan kurbağaların derilerinden hava alarak yaşadıkları görülür. Çünkü üst deri çok incedir, altında kılcal damarlar vardır. Böylece deriden geçen oksijen damarlardaki kirli kanın temizlenmesini sağlar. Bunun için hayvan, derisinin devamlı olarak ıslak kalmasına dikkat eder. Kuru bir yerde kalınca, az su kaybetmek için, gölgelik yerlere sığınır. Deri tamamen kuruyunca, vücuttaki gaz alışverişi durur, kurbağa boğularak ölür.

Kurbağa

Advertisement

KURBAĞANIN YAŞAYIŞI

Kurbağalar yumurtayla ürer. Dişisi baharda pek çok yumurta yumurtlar. Yumurtalar mercimek büyüklüğünde, jelâtinli bir madde içindedir. Suda, ya da nemli bir yerde bırakılan yumurtalardan «tetar» denilen siyah, kuyruklu yavrular çıkar. Bunlar solungaçlarıyla solunurlar. Solungaçları başlarının iki yanında, kan damarı bakımından zengin, küçük püsküllerdir. Vücuttaki kan püsküllerde temizlenerek kalbe gider, oradan da vücuda dağılır.

Bir süre sonra bu solungaçlar kaybolur, yerlerini iç solungaçlar alır. Bu sıralarda yavru kurbağa tamamen balıklar gibi solunur. Ağızdan giren su, solungaçları ıslatır, böylece suyun içindeki erimiş hava solungaçlardaki kirli kanı oksijenleyerek temizler. Bu devrede kurbağa yavrusunun kuyruğu körelmeye, buna karşılık art bacakları gelişmeye başlar. Yavaş yavaş solungaç yarıkları da kapanır, buna karşılık akciğerler meydana gelir. Hayvan başkalaşımını tamamlayınca artık, suyun içindeki bitkisel maddeler yerine, böcek vb. yemeye başlar. Yavruyken vücudunun on kat uzunluğundaki bağırsakları, erginleşince ancak iki katına inmiş olur. Bu, bağırsağın bir soba borusu gibi iç içe geçmesinden ileri gelir.

ERKEK KURBAĞANIN SESİ GÜR

Kurbağalar, her değişik ısılı hayvan gibi, kış uykusuna yatarlar. Erkek kurbağanın sesi çok kuvvetli olmasına karşılık dişinin sesi çok zayıftır. Erkek kurbağa ağzının içindeki iki hava kesesini sıkıp gevşetmekle «vrak! vrak!» diye sesler çıkarır.

Yeryüzünün hemen her bölgesinde yaşayan yüzden fazla kurbağa çeşidi vardır. Bunlardan «yeşil kurbağa» yumurtalarını sırtında taşır, parmaklarının ucunda yapışkan bir kabartı olduğu için kolayca ağaçlara çıkabilir. Rengini bulunduğu yere göre değiştirmesi onu düşmanlarından korur.

ZEHİRİ YILANI BİLE ÖLDÜRÜR

Adi kurbağa daha çok bataklıklarda yaşar. Derisinden zehirli birtakım maddeler salgılayarak, en büyük düşmanı olan yılana yem olmaktan kurtulur. Leylekler de kurbağaların başlıca düşmanlarıdır.

Amerika’da yaşayan bir cins kurbağa kurbağaların en büyüklerindendir. Yarım metre boyunda olan bu kurbağanın sesi çok uzaklardan duyulabilir.

Advertisement

Avrupa’da kimi yerlerde, bazı cins kurbağaları, balık oltalarına benzeyen oltalarla avlayarak, yemek yaparlar. Kurbağa, omurgalıların, kurbağalar sınıfının kuyruksuzlar takımındandır.

KURBAĞANIN VÜCUT YAPISI

Kurbağanın vücut yapısı çok ilgi çekicidir. Hem karada, hem suda yaşadığı için, balığı andıran yanları da vardır. Bu arada, yavru kurbağalar solungaçlarıyla, ergin kurbağalar akciğerleriyle solunurlar. Ayrıca, kurbağada deriyle solunum da çok gelişmiştir. Akciğerleri çıkarılan kurbağaların, derilerinden hava alarak yaşadıkları görülür. Çünkü, kurbağada üst deri çok incedir; altında kılcal damarlar vardır. Bu sayede, deriden geçen oksijen, damarlardaki kirli kanın temizlenmesini sağlayabilir. Bunun için de, kurbağa derisinin sürekli olarak ıslak kalmasına dikkat eder; sıcakta gölgelik yerlere sığınır. Deri büsbütün kurursa, vücuttaki gaz alışverişi de durur; kurbağa boğularak ölür.

KURBAĞALARI TANIYALIM

Kurbağanın ön bacakları arka bacaklarından kısa olduğu için, sıçrayarak yürümek zorundadır. Kurbağanın kulaklarının yanında birer zar kese vardır. Bunları havayla doldurur. Sıkıp gevşetmekle “Vrak! Vıcık!” dİ ye ses çıkarır. Bu güçlü sesi çıkaranlar erkek kurbağalardır.

Kurbağa hem ciğerleriyle, hem de derisiyle solunur. Derisi çok incedir. Güneşle kalırsa vücudunun suyu buharlaşıp uçar, hayvan soluma yapamaz ve bunun sonucunda ölür. Bunun için ıslak, gölge yer arar. Kurbağanın dili ağzının tabanına önden bağlıdır. Bunun için, dilini çok uzun bir biçimde çıkarabilir. Böylece havada uçan böcekleri ya da uzak mesafedeki böcekleri avlayıp beslenebilir.

Kurbağa

Karakurbağası

Karakurbağası, (Lat. Bufo) Omurgalı hayvanlardan, Amfibyumlar sınıfının, Kurbağalar takımının, Karakurbağısıgiller familyasından bir hayvan. 12-20 cm boyunda, çirkin görünümlüdür. Ömrünün büyük bölümünü karada geçirir. İlkbaharda yumurtlamak için suya girince dişi, su bitkileri üzerine yığın halinde binlerce yumurta bırakır. İribaşlar nisan sonunda yumurtadan çıkar. Koyu kahverengi olan iribaşlar 2.5 cm’yi biraz aşınca erişkin hale gelirler. 4-5 yılda erişkin kurbağa cinsel olgunluğa ulaşır.

Karakurbağasıgiller, (Lat. Bufonidae). Omurgalı hayvanlardan, Amfibyumlar sınıfının, Kurbağalar takımının, Obrukönlüler alt takımına giren bir familya. Kuyruksuz ve dişsiz kurbağalardır. Dilleri önden bağlıdır. Fırlayarak avlarına yapışır. Kurak iklimden yaşamaya uyarlanmış kurbağalardır. Derileri kuru ve üzeri siğillidir. ancak temelde suya bağlı hayvanlardır. Birkaç gün susuz kalsalar ölürler. Ayrıca su, çiftleşmeleri için de gereklidir. Yılın sıcak aylarında gölge yerlerde yaşarlar. Hava sıcaklığı çok yükselir ya da nem azalırsa yeraltı kovuklarına çekilirler. Kışın bu tabakalarının altında kaldıkları kocuklarda kış uykusuna yatarlar. Çevrelerinde hareket eden, yenebilecek nitelikte ve belli boyutlara her şeyi yiyerek beslenirler. Hemen hemen tüm türleri ses çıkarır. Ses kesesi çok esnek bir yapıda olup tüm bedenin iki katına ulaşabilecek kadar genişleyebilir. Normal zamanda çıkardığı sesle, çiftleşme zamanında çıkardığı ses değişiktir.


Leave A Reply