Kurtlar ve Vahşi Köpeklerin Özellikleri Yaşamları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Vahşi köpekler nelerdir? Kurtların özellikleri, vahşi köpeklerle olan bağları, benzerlikleri, yaşam şekilleri hakkında bilgi.

KURT VE DİĞER VAHŞİ KÖPEKLER

Kurtlar, kır kurtları, çakallar ve tilkiler; hepsi vahşi köpek türleridir. Güçlü, hızlı, uyanık etoburlardır. Çoğu sürüler halinde avlanır.

Kurtlar, Canidae veya köpek ailesi diye bilinen gruba dahildir. Bu gruba gri, kızıl ve yeleli kurtlar, kır kurtları ve dingo, Afrikalı ve Asyalı vahşi köpekler, rakun ve dört çakal, yaklaşık 20 tilki türü de dahildir. Aynı gruba dahil olan çeşitli evcil köpekler de vardır. Bunlar muhtemelen en az 10,000 yıl kadar önce kurdun atalarıyla çiftleştiler.

kurt

Kaynak: pixabay.com

AVCININ ÖZELLİKLERİ

Köpek ailesinin bütün üyeleri et yiyenler veya etoburlardır. Avlanarak veya leş yiyerek hayatta kalırlar. Ama aç kaldıklarında meyveler ve yemişler de dahil olmak üzere buldukları her şeyi yerler. Görme, duyma ve mükemmel bir koku duyusu gibi keskin duyuları vardır. Uzun güçlü bacakları yardımıyla hızlı koşarlar ve acımasız takipler yapabilirler. İyi kavrayan ve kesikler oluşturabilen pençeli ayakları vardır. Uzun keskin dişleri, etleri koparıp, sıyırabilir.

KURTLARIN YAŞAM ALANLARI

Gri kurtlar genellikle yalnızca kurt diye bilinirler ve her yere yayılmışlardır. Kuzey Amerika, Avrupa’nın bir kısmı, Ortadoğu ve Kuzey Asya’da. Ormanları tercih ederler ama dağlarda, otlaklarda ve hatta çöllerde yaşayabilirler. Kızıl kurt Kuzey Amerika’yla sınırlı çok az bir bölgede nadir görülür.

Yeleli kurt, tilkinin biraz uzun bacaklısıdır ve tilkiye çok benzer. Güney Amerika’nın otluk alanlarını mesken edinmiştir.

Advertisement

♦Avlanma için toplanmaya başlayan kurtlar gürültülü ulumalarıyla birbirlerini selamlarlar. Bu diğer kurt sürülerini, onların bölgesine girmemeleri konusunda uyarır.

TEMEL BİLGİLER

• Farklı köpek ailelerinin üyeleri birbirleriyle çiftleşebilir. Örneğin evcil bir köpek ve bir kır kurdu “coydog” encikler üretir. Bu tür çiftleşmeler köpek ailesinde tam olarak kaç türün bulunduğunu bilmeyi zorlaştırır.

• Kurtlarla köpekler arasındaki temel fark; kurtların kuyrukları aşağı doğru sallanırken, köpeklerinkinin kıvrılarak yukarıda durmasıdır.

• Güney Amerika’nın yengeç yiyen tilkileri, aslında yengeç de kaplumbağa da yemezler. Onun yerine fare, kuş, kertenkele, böcek ve yumurta gibi daha kolay etleri yerler.

dingo

dingo – Kaynak: pixabay.com

♦Muhtemelen evcil bir köpekten türemiş olan dingo, ulur ama nadiren havlar. Dingolar, kangurular gibi büyük avları yakalamak için bir araya gelirler.

DÜNYA ÜZERİNDE VAHŞİ KÖPEKLER

Kır kurdu ulumasıyla kurt benzeri vahşi bir köpektir, Yaşadığı bölgeler Güneybatı ABD ve Meksika boyunca Kuzey Amerika kıtasına uzanır. Avustralya’da yaşayan dingo muhtemelen Aborjinlerin 7,000 yıl önce adaya getirdikleri yarı evcil köpeklerin soyundan gelmektedir. Çakallar, Afrika, Ortadoğu ve güney Asya’da hemen hemen her yerde bulunur. Uzak karlı kuzeyin Arktik tilkilerinden, kuzey Afrika çöllerinde yaşayan tilkilere, artık aramak için kasabalar inin iyi bilinen ve yaygın olarak bulunan kızıl tilkilere kadar birçok türleri vardır.

Advertisement

SÜRÜLER HALİNDE AVLANMAK

Özellikle kurtlar ve Afrikalı ve Asyalı vahşi köpekler olmak üzere birçok vahşi köpek türü kendi türlerinden köpeklerle birlikte avlanırlar. Sürü, bir köpeğin yakalayabileceğinden çok daha büyük avları yakalayabilir. Bir kurt sürüsü 2 metre yüksekliğinde yetişkin bir musu (Amerikan geyiği) avlayabilir. Her sürüde baskın bir erkek veya lider bulunur. En iyi yiyeceği o alır ve çiftleşme mevsiminde dişilerle çiftleşir.

Diğer tür vahşi köpekler, özellikle tilkiler, tek başlarına veya bir eşle yaşar ve avlanırlar. Çakallar bir yanlış anlama sonucunda leş yiyici olarak adlandırılırlar. Gerçekte, genellikle canlı avlarlar, yemek listelerinde kurbağalar, kertenkeleler, fareler, gazeller ve genç zebralar bulunur. Daha küçük vahşi köpekler genellikle daha küçük öğünler yerler. Çoğu tilki, fare, balık, kurbağa, kuşlar, yumurtalar ve böceklerle beslenir. En küçük tür çöl tilkisi büyük kulaklarıyla Sahra ve Ortadoğu çöllerinde yaşar ve küçük böcekler, örümcekler ve solucanlarla beslenir.

AVLANAN AVCI

Uzun yıllardan beri kurtlardan korkulur ve bu nedenle bu hayvanlara zulmedilir. Gerçekte kurtlar insanlara yalnızca tehdit edildiklerinde ve çok ama çok aç olduklarında saldırırlar. Birçok diğer vahşi köpek türü de avlanır ve bunlardan bazılarının soyu tükenme tehlikesi altındadır. İnsanlar, çiftlik hayvanlarına saldırdıkları için onlara ateş eder, zehirler veya tuzak kurarlar. Ayrıca bazı türler, özellikle tilkiler, hala güzel kürkleri için öldürülürler.


Leave A Reply