Mus (Sığın) Hayvanı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sığın olarak da bilinen Mus hayvanı nasıl bir hayvandır? Mus hayvanı özellikleri nelerdir, yaşam ortamı, davranışları hakkında bilgi.

Mus (Sığın) Hayvanı Hakkında Bilgi

Mus, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın soğuk ovalarında, yerliler tarafından dal yiyici olarak adlandırıldılar.
Erkek sığınların, yılda bir kez yeniledikleri muazzam boynuzları vardır. Sıcak çiftleşme mevsiminin ardından erkek mus, kışın enerjisini korumak için boynuzlarını döker. İlkbaharda geyik, tam olarak büyümesi 3 ila 5 ay süren yeni boynuzlarını geliştirmeye başlar.

moose

Mus (Sığın) Türleri

Günümüzde arktik ormanlarında bulunan altı farklı mus alt türü olduğu düşünülmektedir. Bunlar, Avrupa mus (Finlandiya, İsveç ve Norveç’te bulunur), Doğu mus (Kanada’nın doğusunda ve ABD’nin kuzeydoğusunda bulunur), Batı mus (Kanada’nın batısında bulunur), Alaska mus (Alaska ve Yukon’da bulunur), Shiras mus (Wyoming ve Utah’ta bulunur) ve Sibirya musudur (Sibirya ve Moğolistan’ın doğusunda bulunur).

mus hayvanı

Üremesi

Dişi musların boynuzları yoktur ve 8 aylık bir gebelik döneminden sonra doğum yaparlar. Dişi, tek bir yavruya sahip olma eğilimindedir, ancak ikizler ve üçüzler de bilinmektedir. Yavru musların kürkü, büyüdükçe kahverengiye dönüşen kırmızımsı bir renktir.

Advertisement

mus sığın

Davranışları

Her ne kadar sığınlar genellikle saldırgan hayvanlar olmasa da, özellikle de insanlara doğru, kışkırtıldığında, saldırdığı bilinmektedir. Bir mus saldırısının sonuçlarının genel olarak küçük olmasına rağmen, musların, ayı ve kurtların toplamından daha fazla insana saldırdığı bilinmektedir. Mus hayvanları, hem boynuzları hem de etleri için insanlar tarafından avlanmıştır.

Muslar sürüler halinde yaşar ve ömürleri genellikle 16 yıldır. Muslar otçul hayvanlardır ve zamanlarını bitki örtüsü ve dalların arasında yiyecek aramak için harcarlar.


KAYNAK 2

Mus (Sığın),

(Lat. Alces alces). Memeliler sınıfının Çiftparmaklılar takımının, Geyikgiller familyasında bir hayvandır. Omuz yüksekliği yaklaşık 2.5-3 m’dir. Başı büyük, ancak boynu kısa olan geyiğin kılı uzun bir burnu, sarkık bir üst dudağı vardır. Kürkü griden koyu kahveye kadar değişik renklerde olabilir.

mus

Hörgüçlü olan bu hayvanların erkeklerinin 15-20 dallı boynuzları vardır. Bazen bu boynuzların ağırlığı 25 kg’ı bulur. Bilinen öteki türlerden Avrupa musunun uzunluğu yaklaşık 2.8 m, yüksekliği ise 2.5 m’dir. Avrupa ve Asya’nın en büyük geyikleri olan bu hayvanlar koyu kestane rengindedir. Boynuzlar bir el biçiminde olup çok çatıllıdır. Büyük mus, Amerika geyiği olarak da tanınır. Kuzey Amerika ormanlarında, Kanada ve Alaska’da yaşarlar. Burnu büyük ve uzundur. Boynuzları ise enli ve çok dallıdır.

Advertisement


Leave A Reply