Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti Konusu Karakterler Yorumlar, Sabahattin Ali

17
Advertisement

Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf adlı kitabı konusu, yorumlar, kısa özeti, tanıtımı. Kuyucaklı Yusuf kitabı ile ilgili bilgi.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti – Sabahattin Ali

Kitabın Adı : Kuyucaklı Yusuf
Kitabın Yazarı : Sabahattin Ali

Kitabın Özeti:

Bir gece Kuyucak köyünü eşkiyalar basar. Evleri yağma eder, insanları öldürüp giderler. Bu arada küçük Yusuf’un da annesiyle babası öldürülmüştür. Çocukcağız öksüz ve kimsesiz kalmıştır. Kaymakam Selahaddin Bey iyi bir insandır. Acıyarak onu yanına alır. Gelgelelim, karısı Şahinde Hanım rahatına düşkündür, çocuğu istemez. Kocasıyla tartışırsa da kaymakamın kararını değiştiremez. Yusuf eve yerleşir. Yıllar geçtikçe ailedeki uyuşmazlıkları farkeder. Selahaddin Bey’in dürüstlüğüne karşılık Şahinde Hanım’m bencilliğini yakından görür.

Kaymakamın, Yusuf’tan küçük, bir kızı vardır : Muazzez. İki çocuk birlikte büyürler, birbirleriyle çok iyi anlaşırlar. Bir gün bayram yerinde eşraftan Hilmi Bey’in çapkın ve şımarık oğlu Şakir kıza laf atar. Yusuf kendini tutamaz, onu bir güzel döver. O olaydan sonra Muazzez’i sevdiğini anlar. Şakir ise yediği dayağın etkisiyle, ne pahasına olursa olsun, Yusuf’dan öc almağa ve Muazzez’le evlenmeye karar verir. Bunun için türlü düzenlere başvurur. Örneğin, babasını kaymakamla kumara oturtur. Selahaddin Bey sarhoş olduğundan yenilir, ödeyemeyeceği bir borcun altına girer. Bu borca karşılık Hilmi Bey, kızını oğluna ister. Bunu öğrenen Yusuf, bir arkadaşından para alarak üvey babasını güç durumdan kurtarır. Bunun üzerine, Muazzez bir gün Yusuf’a açılır. Kendisini sevdiğini, başka kimseyle evlenmeyeceğini söyler.

Olaylar Hızlanıyor!

Öte yandan, Selahaddin Bey de onların evlenmelerini ister. Fakat Şahinde Hanım buna karşı çıkar. Kızını Şakir’le evlendirerek lüks içinde yaşamayı, zenginler arasına katılmayı kurar. Kaymakam Yusuf’u yanına katipliğe alır. Bundan sonra olaylar hızla gelişir : Analığının niyetini sezen Yusuf Muazzez’i bir başka kasabaya kaçırır, orada nikahlanırlar. Şahinde Hanım olanları öğrenince küplere biner. Kaymakam ise sevinir. Yazık ki, bir süre sonra, hastalanarak ölür. Yerine yeni bir kaymakam atanır. Şakir hemen onunla dostluk kurar. Yusuf’u gezici tahsildarlığa verdirir. Yusuf artık karısından uzaktadır. Günlerce karda kışta, dağda bayırda at koşturur. Fakat aldığı para evi geçindirmeye yetmez. Üstelik, döndüğünde birtakım dedikodularla karşılaşır. Kaynanası, durumu fırsat bilerek, Şakir’e yanaşmaya, kızını ona peşkeş çekmeğe çalışmaktadır.

Advertisement

Yusuf bir gün, görevini bırakarak, ansızın eve gelir. Şahinde Hanım ile yeni kaymakam ve Şakir zil zurna sarhoş olmuşlardır. Muazzez de onlara hizmet etmektedir. Tabancasını çeker. Kaymakam’ı, Şakir’i, ve kaynanasını öldürür. Karanlıkta kurşunlar Muazzez’e de isabet eder. Karısını kucağına alarak şehir dışına kaçar. Fazla gidemezler. Aldığı yaralardan Muazzez yolda ölür. Yusuf bir çukur kazıp onu gömer. Üzgün ve şaşkın, başını alıp gider…

Kitap Hakkında Yorumlar ve Yargı

«Roman, umumi harpten evvel Anadolu’nun garp taraflarında -çoğu Edremit’te- geçen bir vakayı anlatıyor. Fakat içindeki birçok olaylar, tipler ve dekor bugünün realitesine aykırı düşmüyor, öyle ki, eser üzerine ufak tefek bazı hayali rötuşlar yaparak onu, bugünkü Anadolu’nun romanı olarak kabul edebiliriz. Yusuf, Şahinde hanım, Muazzez, Hilmi bey, Şakir, Hacı Etem gibi tipler bugün Anadolu’nun da karakteristik simalarıdır.» (Hüsamettin Bozok).

«Onun roman yolundaki ilk eseri Kuyucaklı Yusuf (1937), kişileri, zaman içinde genişliğine kuruluşu ile en başarılı eseri oldu. Burada düşlerine bağlı duygulu yönü ile düşüncelerinden gelen gerçekçilik anlayışı bütün roman boyunca iç içe gelişir.» (Tahir Alangu).

«Güzel, şiirli ve sürükleyici bir eser ki, muharririn hem müfrit romantizminden, hem müfrit realizminden aynı zamanda müstefit ve mutazarrır olmaktadır. Diğer taraftan, Yusuf’a fazla muhabbetini gizlemeyen muharrir onun düşmanlarına karşı kininde de koyu ifratlara düşüyor. Bir romancının kıymeti, fena insanlarda da nüans bırakışıyla da ve fena insanları toptan kötü etmemesiyle de ölçülür. Üslup itibariyle de hikayelerinden fazla itina gösteren bu romanını mademki müellif bize zevkle, heyecanla ve biraz kolay ve melodramatik vasıtalarla bunu elde etse bile dikkatle okutuyor. Eseri muvaffak saymak ve yazanı tebrik etmek borçtur.» (Nahid Sırrı).


17 yorum

  1. kuyucaklı yusuf on

    kitap çok güzel ama kitaptaki kapak resmi olmamış sigara faln. ama çook güzel kitap ve özette baarılı . tenkyuuuuu 🙂

  2. kazım ertuğrul on

    kitabı hiç beğenmedim değilde kitabı zorla okuduğum için beğenmedim ve bide bundan özet çıkarcaz konusunu yazcaz anlatcaz sınava gircez v bide bundan sözlü olcaz

  3. çok gzel bir kitap iyiki okumuşum mükemmel bir kitap yazarı ( ALLAH ) huzur içinde yatırsın…

  4. EDKOFJJESFJJFJJFE on

    BEN BEĞENDİM FAKAT 4 KİŞİYİ ÖLDÜRÜP NASIL RAHAT OLUYOR BİR ANLAM GETİREMEDİM .

Leave A Reply