Laboratuvarda Uyulması Gereken Kurallar

0
Advertisement

Laboratuvarda çalışırken, araştırma ve deney yaparken uymamız gereken kurallar nelerdir? Laboratuvarda yapılması ve yapılmaması gerekenler.

laboratuvar

Laboratuvarda Uyulması Gereken Kurallar

Bilimsel araştırmalar yapmak, öğrencilerin bilimsel yöntem hakkında bilgi sahibi olmalarını ve bilimsel bilgiyi kariyer olarak keşfetmelerinin bir yoludur. Bununla birlikte, bilim laboratuvarları genellikle sağlık ve güvenlik riskleri içerir. Bilim laboratuvarı kuralları tehlikeli kazaları önlemeye yardımcı olu

Göz Koruması Giyin
Bilim laboratuvarları, gözlerinize zarar verebilecek, cam eşyaları, kostik kimyasalları, buharı, açık alevleri ve diğer maddeleri içerir. Gözlükler ve güvenlik gözlükleri, kazalar veya dökülmeler durumunda gözlerinizi korumanıza yardımcı olur.

Yangın Güvenliği
Bunsen brülörlerinden veya alkol lambalarından çıkan alevler, kimyasalları veya diğer numuneleri, ısıtma, kaynatma ve yakma içeren deneyler için gereklidir. Ellerinizi ve kollarınızı açık alevlerden uzak tutun, koruyucu gözlük takın, sarkan giysiler kullanmayın ve uzun saçları geride tutturun.

Cam malzemeleri dikkatli kullanın
Kullanmadan önce ve sonra, deney şişelerini, test tüplerini, şişeleri ve diğer cam eşyaları iyice yıkayarak artık kimyasallardan oluşabilecek, tehlikeli kimyasal reaksiyonları önleyin. Bu ayrıca önceki deneylerdeki kimyasal kalıntıların deneyinizin sonuçlarını etkilenmesini de önler. Cam malzemeler kırılabilir, etrafa yayılan kırıklar zararlı olabilir. Kırılmış camı derhal rapor edin ve düzgün bir şekilde temizleyin.

Advertisement

Not Tutun
Yaptığınız deneyleri, prosedürleri ve verileri mutlaka not alın. Laboratuvarda kullanacağınız dizüstü bilgisayarlar, verileri takip etmeye, deneylerin kayıtlarını tutmaya ve düşünmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Eldiven giyin
Ellerinizi yaptığınız işe uygun eldivenlerle koruyun. Sıcak ve soğuk nesneleri yalıtılmış eldivenlerle tutun, diseksiyon sırasında lateks eldiven takın ve kostik kimyasallarla çalışırken kimyasallara dayanıklı eldiven kullanın.

Kapalı Ayakkabı giyin
Kapalı ayakkabı giyerek ayaklarınızı, sıcak eşyalar ve ağır nesnelerden koruyun. Sandaletler ve diğer açık ayakkabılar, ayaklarınızı yanıklara ve kırık kemiklere karşı savunmasız bırakır.

Elektrik Güvenliği
Bazı deneyler elektrikli ekipman gerektirir. Herhangi bir parçayı fişe takmadan önce, prizde topraklama olduğundan emin olun. Ekipmanı takarken veya sökerken, fişi yalıtım örtüsünden tutun. Hiçbir zaman kabloyu asılarak prizden çekmeyin. Elektrikli ekipmanı sudan ve diğer sıvılardan uzak tutun.

Laboratuvarda Yemeyin veya İçmeyin
Laboratuvara girmeden önce veya laboratuvardan çıktıktan sonra yemeğinizi yiyin. Laboratuvara getireceğiniz yiyecek ve içecekler, ekipmanları kirletebilir, numuneleri kirletebilir, kimyasalları emebilir veya kazalara neden olabilirler.

Aşırı Güç Kullanmayın
Bazı deneylerde, cam tüpleri ağzını kauçuk contalar ile kapatmak veya cam eşyaları tıpa ile tıkamak gerekir. Aşırı güç kullanılması camı çatlatabilir veya kırabilir.

Advertisement

Etrafı Pis Bırakmayın
Döküntülenleri derhal temizleyin. Laboratuvarı terk etmeden önce tüm laboratuvar ekipmanlarını, malzemeleri, ve çalışma yüzeylerini temizleyin. Bunsen brülörlerinin ve diğer ısı veya gaz kaynağının düzgün şekilde kapatılmış olduğundan emin olun.


Leave A Reply