Laurence Oliphant Kimdir?

0
Advertisement

Laurence Oliphant kimdir ve ne yapmıştır? Laurence Oliphant hayatı, biyografisi, eserleri ve kitapları hakkında bilgi.

Laurence Oliphant

Laurence Oliphant; (d. 1829, Cape Town-ö. 23 Aralık 1888, Twickenham, Middlesex, İngiltere), İngiliz yazar, gezgin ve gizemcidir. “Kehanet uyarınca dünyanın sonunu getirmek” amacıyla Filistin’de bir Yahudi devleti kurma çabaları Yahudi ve Hıristiyan yetkililer arasında geniş destek bulmuş, ama bazı çevrelerce ticari çıkarlara ya da İngiltere’nin Yakındoğu’daki konumunu güçlendirme isteğine bağlanmıştır.

İmparatorluğun birçok yerini dolaşan bir İngiliz görevlisinin oğluydu. Düzensiz bir eğitim gördü. Baroya alındıysa da çok geçmeden hukuku bırakarak serüven dolu bir yaşamı seçti. 1852’de Journey to Khatmandu (Katmandu’ya Yolculuk), ertesi yıl da The Russian Shores of the Black Sea in the Autumn of 1852, with a Voyage Down the Volga, and a Tour Through the Country of the Don Cossacks (1852 Sonbaharında Rusya’nın Karadeniz Kıyılan, Volga’dan Aşağı Bir Yolculuk ve Don Kazaklarının Ülkesinde Bir Gezinti) adlı gezi kitaplarını yayımladı. Daha sonra Elgin kontu James Bruce’un sekreteri, The Times’ın savaş muhabiri, gayri resmi İngiliz gözlemcisi ve kısa süre Japonya’daki İngiliz elçiliği birinci sekreteri olarak dünyanın çeşitli yerlerinde bulundu ve izlenimlerini Episodes in a Life of Adventure (1887; Bir Serüven Yaşamından Kesitler) gibi kitaplarında anlattı. Narrative of the Earl of Elgin’s Mission to China and Japan’de (1859; Elgin Kontunun Çin ve Japonya’daki Görevinin Öyküsü) savaş gemileri gölgesinde sürdürülen 19. yüzyıl diplomasisini büyüleyici bir dille anlattı. Londra sosyetesini konu alan Piccadilly: A Fragment of Contemporary Biography (Piccadilly: Çağdaş Bir Yaşamöyküsünün Parçası) adlı yergili romanının yayımlandığı 1865’te Muhafazakâr Parti’den parlamentoya seçildi.

1867’de ABD’ye giden Oliphant orada Yeni Yaşam Kardeşleri’ne katıldı ve servetini tarikatın kurucusu T.L. Harris’e bırakarak 1881’e değin onun önderliğini benimsedi. Yahudi olmamasına karşın 1878’de Disraeli ve Salisbury 3. markisi Robert Cecil’e Yahudilerin Filistin’e yerleşmelerini öngören bir plan sundu. Salisbury ve Doğu Avrupa Yahudilerinin olumlu karşıladığı plan Osmanlı padişahı tarafından reddedildi. 1882’de karısıyla birlikte Hayfa’ya yerleşen Oliphant orada küçük bir topluluk oluşturdu. Birlikte yazdıktan Sympneumata; or, Evolutionary Forces Now Active in Man (1885; Sympneumata; ya da İnsanda Etkin Durumdaki Evrimci Güçler) arınmış bir cinsel yaşama çağrıydı.

Advertisement

Leave A Reply