Lavanta Çiçeği Nerelerde Kullanılır? Özellikleri Yararları ve Kullanımı

0
Advertisement

Kokusu ve güzel görünümü ile hemen hemen her yerde yetiştirilen ve endüstriyel bir bitki olan lavanta ve lavanta çiçeğinin özellikleri, yararları

Lavanta

Kaynak: pixabay.com

LAVANTA ÇİÇEĞİ

Kokulu bir süs bitkisidir. Akdeniz ülkelerinde yabani olarak yetişir. Boyu 1 metreyi bulur. Ballıbabagillerdendir. Çiçekleri mavi, ya da mor olur. Çok güzel kokulu olan bu çiçeklerin esansından «lâvanta» denilen kokular yapılır.

«Lâvanta» adı Lâtince «yıkamak» anlamına gelen «lavo» sözünden gelmiştir. Eski Romalılar banyo sularına lâvanta bitkisinin yapraklarını, çiçeklerini koydukları için bitki bu adla anılmıştır. Kurutulmuş lâvantaçiçekleri bîr torba içinde çamaşırların arasına konur, böylece güzel kokularının çamaşırlara sinmesi de sağlanabilir.

Lavanta’nın Sağlığa Faydaları

İnsanlar genellikle lavantayı iki spesifik özellik ile ilişkilendirir: kokusu ve rengi. Ancak, lavanta çiçeğinin ve ondan elde edilen yağın bitkisel tıpta uzun geçmişi olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Aromaterapide ve çay olarak lavantaların sağlık potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Lavantanın Bakımı ve Yetiştirilmesi İle İlgili Bilgi

Kaynak: pixabay.com

Lavantanın tarihi

Lavanta’nın en erken kaydedilen kullanımı eski Mısır’a kadar uzanmaktadır. Orada, lavanta yağı mumyalama sürecinde rol oynadı. Daha sonraki zamanlarda, lavanta Pers, antik Yunanistan ve Roma dahil olmak üzere birçok bölgede bir banyo katkı maddesi oldu. Bu kültürler, lavantaların bedeni ve zihni arındırmaya yardımcı olduğuna inanıyordu.

Advertisement

Eski zamanlardan beri, lavanta, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok farklı rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmıştır:

 • Zihinsel sağlık sorunları
 • kaygı
 • uykusuzluk hastalığı
 • depresyon
 • baş ağrıları
 • saç kaybı
 • mide bulantısı
 • akne
 • diş ağrısı
 • cilt tahrişleri
 • kanser

Lavanta’nın birçok kullanımı

Lavanta çok amaçlı bir bitkidir. İnsanlar lavantayı sağlık ve refahı arttırmak için birçok şekilde kullanırlar.

Aromaterapi

Lavanta en yaygın olarak aromaterapide kullanılır. Lavanta bitkisinin yağlarından gelen kokunun, sakinlik ve zindeliğin artırılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca stres, endişe ve hatta hafif ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Güvenilir ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yapılan bir araştırma, topikal olarak lavanta, adaçayı ve gül uygulamasının adet kramplarının şiddetini azaltabileceğini buldu.

lavanta

Kaynak: pixabay.com

Potansiyel kanser ve bunamaya yardımcı

Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, aromaterapi hastaların kanser tedavisinin yan etkilerini yönetmelerine yardımcı olabilir. Koku alıcıları beyine ruh halini etkileyebilecek mesajlar gönderir. Aromaterapi aynı zamanda bunama sorunu olan yetişkinlere de yardımcı olabilir.

Uyku yardımı

Bir zamanlar, uykusuzluk veya diğer uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için lavanta önerilirdi. İnsanlar uykuya dalmaları ve daha iyi bir gece dinlenmeleri için yastıklarını lavanta çiçekleri ile doldurdular.

Bugün, aromaterapistler baş ağrısını ve sinirlilik veya huzursuzluğu tedavi etmek için lavanta kullanıyorlar. Masaj terapistleri bazen hem sakinleştirici hem de uyku yardımcısı olarak işlev görebilen lavanta yağı uygularlar. Almanya’da lavanta çayı, uyku bozuklukları, huzursuzluk ve mide tahrişini tedavi etmek için bir ek olarak onaylanmıştır.

Advertisement
Cilt ve saç hastalıkları

Lavanta yağının topikal kullanımı, alopesi havalandırması olarak adlandırılan bir hastalığın tedavisine yardımcı olabilir. Dermatoloji Arşivine göre saçın döküldüğü alanlara lavanta, kekik, biberiye ve sedir ağacının uçucu yağların sürülmesiyle bazı insanlar yedi ay boyunca saç uzaması yaşadı. Ancak, araştırmacıların hangi yağlardan sorumlu olduğunu belirlemelerinin bir yolu yoktu.

Cilde uygulandığında, lavanta yağları egzama, akne, güneş yanığı ve bebek bezi döküntüsü ile ilgili olumlu sonuçlar göstermiştir. Güneş yanığı ve bebek bezi döküntülerinden tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için bu papatya-lavanta vücut kremi ev ilacını deneyin.

Kısaca

Birçok insan lavantanın hoş kokusundan zevk alır ve çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanır. İnsanlar kullanımlarının sakinleşmelerine ve iyi bir gece uykusu çekmelerine yardımcı olmaktan uykusuzluk, kaygı ve adet kramplarını yönetmeye kadar değiştiğini söylüyor. Tıp uzmanlarından gelen raporlar karışık olsa da, lavanta denemek isteyebileceğiniz birçok potansiyel faydaya sahiptir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply