Lazlar Kimdir? Nedir?

0
Advertisement

Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde başta olmak üzere yaşayan Lazlar kimdir? Nerelidir ne gibi özellikleri vardır? Lazlar hakkında genel bilgiler.

lazlarLAZLAR, Güney Kafkasya’da ve Doğu Karadeniz kıyılarında yaşayan Gürcü dilinin bir lehçesi sayılan Lazcayı sayısız Türkçe sözcük ve kural katkısıyla konuşan halk.

Kafkas kavimlerinin hiçbiri üzerinde kesinleşmiş açık bir tarih gerçeği yoktur. Lazlar içinde kökence Gürcü topraklarına bağlı, güneye inince (İS 1.-2. yüzyıl) Anadolu kültürünü benimsemiş, sayısız karışıklıklar sırasında (Hıristiyanlık 6 yüzyıl; Bizans yönetiminde kalış, 15. yüzyıla kadar İslamlığı kabul ediş 15. yüzyıl ortaları Osmanlı egemenliğinde uzun yüzyıllar, Türkleşme) yeni bir kimlik ve kişilik kazanmış, bazı özelliklerin kapalı toplum olmalarıyla sürdürmüş bir boy olduğu varsayımı geçerlidir.

Lazlar, daha çok Trabzon’un doğusundaki bölgelere yerleşmişlerdir. Denizcilik kadar tarımda da ustalaştılar. Hıristiyanlık gibi Müslümanlığı da zorluk çıkarmadan kabul ettiler. Yerleştikleri toprakların insanlarıyla sakınca görmeden yakınlaşmaları, işi ve çalışmayı seven hareketli yaşamları onları Anadolu’nun ortak potasında kaynaştırdı; ters işlediği var sayılan zekaları, binlerce fıkra gülünçlüğünde eleştirilirken, hoşgörülü davranışlarıyla kendilerini konu edinen fıkralar yaratmada hiç geri kalmadılar.

Osmanlı döneminde yerel derebeylerinin buyruğunda devlete fazla kafa tutmadan yaşadıkları gibi, Cumhuriyet Türkiyesinde de çalışkan, verimli, fırsatçı ve buluş sahibi emekleriyle öne çıkmayı başardılar. Son göç dalgasının 16 Mart 1921 tarihli Türk-Rus anlaşmasıyla gerçekleştiği kabul edilir. Günümüzde Karadenizlilik diye adlandırılacak çok geniş bir hemşehrilik yakınlığıyla ayrılır gibi görünürlerse de, bu Türklük içindeki bölge benzerliklerinin bir anlatımı olmaktan öteye geçmez.

Advertisement

Leave A Reply