Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Ne Demektir? Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak ne demek? Leb Demeden Leblebiyi Anlamak deyimin açıklaması, anlamı, hikayesi nasıldır? Deyimin cümle içinde kullanımı.

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak

Leb Demeden Leblebiyi Anlamak Anlamı;

Bu deyim, “zekâsı çok keskin olanlar için”, “Leb demeden leblebiyi anlıyor” şeklinde kullanılır. Bu deyim, daha ziyade daha söze başlamadan karşısındakinin ne demek istediğini anlayan kıvrak zekâya sahip ve uyanık kimseler için kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Medresenin birinde biraz canı tez biraz da kendine fazla güvenen genç bir öğrenci varmış. Bir gün Farsçadan sınava girmiş. “Ne soracaklar acaba” diye merak içinde hocalarının ağzına bakıyormuş. Hocalardan biri, Farsça “dudak” anlamına gelen “leb” sözcüğüyle başlamış. Bizim genç molla hemen atılmış: “Leblebi efendim. Leb, leblebi sözcüğünün birinci hecesidir” siz yorulmayın ben söylerim demiş. Hocalar gülmüş. Soruya başlayan şöyle demiş: “Maşallah (leb) demeden “leblebi” anladın. Ama lafın gerisini beklesen iyi olur, çünkü:

“Lebib olan, lebbeste kalır icabında” demiş. Yani akıllı olan, gereğinde susmasını bilir.


Leb Farsçada dudak anlamına gelir. Eskiden medresenin birinde, ukalâ bir molla varmış. Farsça’dan imtihana girmiş, “ne soracaklar acaba” diye, hocalarının ağzına dikkatle bakıyormuş. Hocalardan birisi, “leb” der demez, molla heyecanla, “leblebi efendim, leblebi! Kelimenin birinci hecesidir. Fakat ben sizi yorulmayasınız diye kelimenin tamamını söyletmedim,” demek suretiyle imtihan heyetini güldürmüş.

Advertisement

Cümle İçinde Kullanımı

  • Bu konuyu ona anlatmama gerek bile kalmadı, kız leb demeden leblebiyi anladı.
  • O kadar zekidir ki leb demeden leblebiyi anlar, o yüzden bu dersler onun için hiç bir şey.
  • Ben daha leb demeden leblebiyi anladığı için onunla konuşurken hiç sorun yaşamıyorum.
  • Maşallah ‘leb’ demeden ‘leblebi’yi anladın. Yine de lafın sonunu beklesen iyi olurdu, çünkü akıllı olan, icabında susmasını bilmektir.
  • Sen onun anlamadığını mı sanıyorsun, o leb demeden leblebiyi anlar, sadece anladığını belli etmemiş.
  • Annemi kandırmak çok zordur, leb demeden leblebiyi anlar o.
  • Ben hayatımda bu kadar leb demeden leblebiyi anlayan çok zeki az insan gördüm.
  • Zeki muhabir leb demeden leblebiyi anlamış, ona göre pozisyon almıştı.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply