Lee Marvin Kimdir? Amerikalı Sinema Oyuncusunun Hayatı

0
Advertisement

Lee Marvin Kimdir? Amerikalı sinema oyuncusu Lee Marvin hayatı, biyografisi, filmleri hakkında bilgi. Sinema oyuncularının biyografileri.

Lee Marvin

Kaynak : wikipedia.org

Lee Marvin; ABD’li sinema oyuncusudur (New York 1924 – Tuscon 1987). Önceleri asık suratlı vahşi tipleri canlandırdı; özellikle The Big Heat 1953, filminde oynadığı sinik gangster rolü büyük yankılar uyandırdı. The Comancheros (Komançiler) 1961 filmindeki komik kötü adam ve Donovan’s Reef (Çılgınlıklar Batakhanesi; Eski Dostlar) 1963 filmindeki saf dilli kavgacı tipleriyle rol dağarcığını genişletti. Buna karşın, The Man Who Shot Liblerty Valence (Kahramanın Sonu) 1962 ve The Killers (Ölüm Saçanlar) 1964, filmlerinde son derece korkutucu ve güçlü biçimde canlandırdığı tipik katil rollerine çıktı. Üstün bir başarıyla oynadığı çifte rol, Cat Ballouda (Kanunsuz Silahşor) 1965, oyunculuğunun doruğuna çıktı ve bu filmle “en iyi erkek oyuncu” Oscar’ını kazandı.

Hayatı

Babası bir reklam yöneticisi ve annesi bir moda editörüydü. Genç Marvin çok asiydi, bu yüzden ailesinin onu kaydettiği tüm okullardan, düzeltilemez kabul edildiği için kovuldu. Ailesi sonunda onu Florida’ya , okul eğitimini özel bir kurumda tamamlaması için götürdü, ama bu da işe yaramadı.

Marvin daha sonra Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri’ne katıldı ve II. Dünya Savaşı’nın başlamasına denk geldi . Haziran 1944’te Saipan Savaşı’nda belinden yaralandı ve siyatik sinirinde ciddi hasara neden oldu. Sonuç olarak, hizmete uygun olmadığı ilan edildi ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taburcu edildi. Orada New York eyaletindeki Woodstock’ta tesisatçı olarak çalışmaya başladı. Bir keresinde, bir provada eksik bir oyuncunun yerini doldurması istendiğinde, belediye tiyatrosunda onarım çalışması yürütüyordu. Bu deneyim onda oyunculuk için büyük bir coşku uyandırdı. New York’a taşındı ve küçük tiyatrolarda okudu ve küçük rollerde oynadı.

Bir süre sonra Broadway’de ilk çıkışını yaptı . Bu yeni deneyimden sonra, kendisini çok az öneme sahip çok sayıda ikincil rolü oynadığı bir ortam olan televizyona adadı. O zaman Hollywood’a taşınmaya karar verdi , burada giderek daha alakalı filmlerde oynamayı başardı, ciddi karakterler oynadı, çok karanlık bir önyargı ile yapılandırılmış, ancak her zaman kahraman olmayan, baskın olan sert ve karizmatik liderler çizgisindeydi.

1968’de, Pasifik’teki Cehennem filminde, II. Dünya Savaşı sırasında bir adada başka bir Japon kazazedesini ( Toshiro Mifune ) taciz eden bir kazazedeyi oynuyor . 1969’da, yönetmen Joshua Logan’ın elinde, Marvin , daha önce hiç görmediği bir yeteneği sergilediği İsimsiz Şehir Efsanesi’nde genç Clint Eastwood’un karşısında rol aldı : şarkı. Roger Wagner’in korosu eşliğinde Gezgin Yıldız temasını yorumlaması , Jean Seberg’in “paslı bir boruda şırıldayan yağmur” olarak tanımladığı, kendine özgü aşırı bas sesiyle kuşkusuz en göze çarpanıdır.

Advertisement

Marvin’in en iyi performanslarına ev sahipliği yapan The Gallows Twelve ( John Cassavetes , Charles Bronson , Donald Sutherland … ile), The Professionals ( Robert Ryan , Burt Lancaster , Claudia Cardinale ile birlikte ) ve Point Blank filmlerindeki performansları ünlüdür.

1965’te, Jane Fonda ile birlikte The Explosive Naive ile en iyi başrol oyuncusu dalında beklenmedik bir Oscar aldı ; Sarhoş bir silahşor ve suçlu kardeşi olmak üzere iki karakteri canlandırdığı Batı’dan bir müzikal komedi . Bu ödül onu Hollywood’un en çok aranan aktörleri arasına yerleştirdi. Marvin, aksiyon filmlerinde uzmanlaşmayı tercih etti. Hayatının son döneminde kalite ve gişe başarısı açısından çok farklı filmlerde rol almaya devam etti. Ancak, o zaten yerleşik bir film yıldızıydı.

İlk kez 1951 yılında Betty Ebeling ile evlendi. Çiftin bir oğlu ve üç kızı vardı. 16 yıl sonra boşandı. 1970 yılında ikinci kez Pamela Feeley ile evlendi.

Arizona , Tucson’da 63 yaşında alkolizm ve kronik sigara içiciliği nedeniyle kalp krizinden aniden öldü . Virginia’daki Arlington County Askeri Mezarlığı’ndaki mezar taşında şöyle yazıyor: “Lee Marvin. Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Birinci Sınıf Er. İkinci Dünya Savaşı» .

İlk aşamasının eserleri arasında şunları sayabiliriz: Evli Değiliz komedisinde kısa bir rol! ( Marilyn Monroe , Ginger Rogers ve Zsa Zsa Gabor ile birlikte ), Fritz Lang ‘s Bribes ( Glenn Ford ve Gloria Grahame ile birlikte ) ve Lee Marvin’in Elizabeth Taylor ve Montgomery Clift ile dirseklerini ovuşturduğu The Tree of Life .

1960’larda 117 bölüm ve giderek artan rolleri ile Ballinger from Chicago dizisinde başrol olarak tanındı . Böylece, performansları daha sık ve alakalı hale geldi, bu da ona halkın ve zaten 1970’lerde eleştirmenlerin tanınmasını kazandı.

Advertisement

Marvin’in aynı zamanda hem sertlik hem de çaresizliği yansıtabilme yeteneğini en iyi biçimde değerlendiren John Boorman, onunla Point Blank (Dönüşü Olmayan Yol) 1967 ve Hell in the Pasific (Pasifik Cehennemi / Cehennemdeki İki Adam) 1968 filmlerini çevirdi.

Öteki başlıca filmleri: The Dirty Dozen (On İki Kahraman Haydut) 1967, Monte Walsh (Kahramanın Sonu) 1970, Emperor of The North Pole (Ölüm Treni) 1972, The Iceman Comet (Dondurmacı Geldi) 1974, Shout at the Devil (Cehennemde Randevu) 1976, Avalance Express (Çığ Ekspresi) 1978, The Big Red One (Ölüme Koşanlar) 1980.


Leave A Reply