Leflunomide İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Leflunomide ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Leflunomide yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Leflunomide neyi tedavi eder?

Leflunomide

Leflunomide

Kullanımları

Bu ilaç, vücudun savunma sisteminin (bağışıklık sistemi) vücudu kendisi olarak tanımadığı ve eklem çevresindeki sağlıklı dokulara saldırdığı bir durum olan romatoid artriti tedavi etmek için kullanılır. Leflunomid eklem hasarını / ağrısını / şişmesini azaltmaya yardımcı olur ve daha iyi hareket etmenize yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi zayıflatarak ve şişliği (iltihap) azaltarak çalışır.

Leflunomide nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Tedavinin ilk 3 günü için daha yüksek bir doz almanız istenebilir.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Tedavi durdurulduktan sonra, leflunomidin vücudunuzdan çıkarılmasına yardımcı olmak için yönlendirildiği gibi farklı bir ilaç (kolestiramin) verilebilir. Bu prosedür, ilacın sisteminizden hızlı bir şekilde çıkarılmasına ihtiyacınız varsa kullanılır (örneğin, çocuk sahibi olmayı planlayan veya ciddi yan etkileri olan bir kadın / erkek iseniz). Prosedür olmadan, ilaç vücudunuzda 2 yıla kadar kalabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Belirtileriniz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

İshal, bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Öksürük, eller / ayaklarda uyuşma / karıncalanma, saç dökülmesi, göğüs ağrısı, hızlı / vurma kalp atışı, artan susuzluk / idrara çıkma, kas krampı / ağrı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, görme değişiklikleri, kolay morarma / kanama, olağandışı büyüme / topaklar, açıklanamayan kilo kaybı, olağandışı yorgunluk dahil olmak üzere hemen doktorunuza bildirin..

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Advertisement

Bu ilaç enfeksiyonlarla mücadele yeteneğinizi azaltabilir. Bu, ciddi (nadiren ölümcül) bir enfeksiyona yakalanmanıza veya daha kötü bir enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa (hemen gitmeyen boğaz ağrısı, ateş, şişmiş lenf düğümleri, titreme gibi) hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Leflunomid genellikle genellikle ciddi olmayan hafif bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Herhangi bir döküntü gelişirse derhal tıbbi yardım alın.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Leflunomid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya teriflunomid; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: bağışıklık sistemi bozukluğu (örn. HIV enfeksiyonu), mevcut / son enfeksiyon (örn. Tüberküloz), kanser, kemik iliği / kan bozukluğu, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı (örn. hepatit B veya C), alkol kötüye kullanımı, kalp hastalığı (örn. konjestif kalp yetmezliği), yüksek tansiyon, akciğer hastalığı.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının. Alkol ayrıca karaciğer hastalığına da neden olabilir.

Doktorunuzun rızası olmadan aşılama yapmayın ve yakın zamanda oral çocuk felci aşısı veya burun içinden solunan grip aşısı almış kişilerle temastan kaçının.

Bu ilaç ciddi enfeksiyonlar geliştirme riskinizi artırabileceğinden, enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek hastalıkları olan kişilerle temastan kaçının (örn. Grip, su çiçeği).

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaca başlamadan önce, doğurganlık çağındaki kadınların bu ilaca başlamadan önce negatif gebelik testi yaptırmaları gerekir. Erkekler ve kadınlar bu ilacı alırken etkili doğum kontrol formları (örneğin prezervatif ve doğum kontrol hapları) kullanmalıdır. Daha fazla ayrıntı ve güvenilir doğum kontrolü formlarını tartışmak için doktorunuza danışın.

Bu ilacın spermi etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. Olası herhangi bir riski en aza indirmek için, baba olmak isteyen erkeklerin ilacı durdurmayı ve baba olmaya teşebbüs etmeden önce bu ilacın vücudu terk etmesine yardımcı olmak için talimat verilen başka bir ilacı (kolestiramin) kullanmayı düşünmelerini tavsiye eder. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: varfarin, rifamisinler (örneğin, rifampin), karaciğeri etkileyen ilaçlar (örn., Metotreksat), kolestiramin, bağışıklık sistemini zayıflatan diğer ilaçlar (örn. Takrolimus, siklosporin).

Teriflunomid (multipl skleroz tedavisinde kullanılır) bu ilaca çok benzediğinden, leflunomid alırken almayın.


Leave A Reply