L’heure Espagnole (İspanyol Saati) Operası Konusu Özeti, Maurice Ravel

0
Advertisement

L’heure Espagnole (İspanyol Saati) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? L’heure Espagnole Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

L’HEURE ESPAGNOLE (İspanyol Saati)

Bir perdelik müzikli gülünçlü oyun

Metin: Franc Nohain.
Bestecisi: Maurice Ravel
İlk oynanış: 1911 Paris.

Başlıca kişiler:

Torquemada (Tenor), Concepción (Soprano), Gonzalvo (Tenor), Ramiro (Bariton), Don Iñigo Gomez (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyılda İspanya’da Toledo.

Advertisement

Konusu:

Yaşlı Torquemada türlü büyüklükte saatlerle dolu dükkânında bozuk bir saatin onarımına dalmışken içeri iri yapılı genç katır sürücüsü Ramiro girer. Bozuk saatini onanma getirmiştir. Yukarıdan Torquemada’nin karısı dilber Concepcion’un sesi duyulur, kocasına belediye saatlerinin bakımına geç kaldığını söylemektedir. Adamın yokluğundan yararlanıp âşıklarıyla buluşacak, ateşini söndürecektir. Torquemada çıkar. Katırcının gelişine canı sıkılan kadın onunla yatak odasına koca bir dolaplı saat gönderir.

Âşıklarından ozan Gonzalvo görünür, rahat sevişmek için adamı bir diğer dolaplı saate sokup katırcıyla yatak odasına gönderir, biraz önce çıkardığını getirmesini söyler. Concepción kısa süre sonra hırsla döner, ozan kadına dokunmamış, şiirler okumuştur. Ozanın içinde bulunduğu saat iner, bu defa biraz önce gelen yaşlı zengin Don İnigo Gomez’in bulunduğu saat çıkar. Concepción gene hırsla döner, yaşlının onunla yatacak hali yoktur. Kadın bu defa Ramiro’ya yatak odasına gelmesini söyler. Ramiro; «Hangi saati çıkaracağım…» diye sorunca kadın: «Saatsiz!» cevabını verir. Torquemada gelmiş, Gonzalvo ve Don İnigo Gomez’le karşılaşmıştır. Onlara saat satmaya çalışırken Concepción ve Ramiro yatak odasından çıkarlar. Kadın rahatlamıştır, Ramiro her gün kapı önünden geçecektir. Tümü sahne önüne gelip tango ritmiyle: «Âşıkların biri kısmetlidir… O aşkın istediği anda belirendir… Bu kez gelen bir katır sürendir…» derken perde iner.

«Şarkıdan çok söze bağlı» bu operası Ravel’in ne denli geniş bir esine, nasıl bir espriye sahip olduğunu göstermeye yetmiştir. Özellikle orkestra dokusu kıvılcımlı, renkli özellikleriyle seçkinleşir.

Performans geçmişi

Ravel, Paris’teki Salle Favart’ta Opéra-Comique tarafından prömiyeri için hazırlanırken, prodüksiyonun her yönüyle yakından ilgilendi. Opera ilk olarak 19 Mayıs 1911’de Opéra-Comique tarafından Jules Massenet tarafından Thérèse ile çift faturada seslendirildi; ilk dokuz performanstan sonra canlanmadı. Paris Opéra, 5 Aralık 1921’de Concepción olarak Fanny Heldy ile birlikte sundu ve daha fazla başarı elde etti.


Leave A Reply