Bordeaux Nerededir? Bordeaux Tarihi, Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bordeaux hangi ülkededir? Bordeaux ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Bordeaux hakkında bilgi.

Bordeaux

Kaynak : pixabay.com

Bordeaux; Fransa’nın güneybatısında, Akitanya Bölgesi’nde liman kenti, Gironde Yönetim Birimi’nin merkezidir. Garonne Irmağı’nın sol kıyısında, ırmağın Dordogne Irmağı ile birleşerek oluşturduğu halicin (Gironde) 19 km güneyinde Paris’in 499 km güney-güneybatısında yer alır. Ülkenin en işlek limanlarından biri, altıncı büyük kentidir. Garonne Havzası (Akitanya) ürünlerinin (sığır besiciliği, bağcılık, hayvan yemi, kereste, reçine, terebentin) pazarı ve dışsatım merkezidir. Çevresindeki bağlarda yetiştirilen üzümlerden elde edilen kalite şarap (yılda 300 milyon litre kırmızı ve beyaz şarap) ve konyak başlıca dışsatım ürünüdür.

Öte yandan, eski sömürgelerden (başta Batı Afrika) dışalımı gerçekleştirilen malların (hindistancevizi, kakao, şeker, muz ve öteki tropikal ürünler) dağıtımı ve işlenmesi de burada yapılır. Petrol arıtma ve işleme, demir-çelik, metalürji, kimya, gemi yapımı, madeni eşya, makine, tarım gereçleri, uçak, mobilya, tütün, kauçuk, sabun, kâğıt, kereste, dokuma, cam (şarap şişeleri), bira, besin, endüstri etkinlikleridir.

Bordeaux

Kaynak : pixabay.com

Tarih

Antik Çağ’da Burdigala adıyla bilinen kent, Galya halkından Bituriges Viviscilerin başkentiydi. 4. yüzyılda, Roma eyaleti Aquitania Secunda’ nın başkenti oldu. Siyasal bir evlilik yüzünden 1154-1453 arasında İngiliz egemenliğinde kaldı. Yeniden Fransızlara geçtikten sonra hızla gelişti. Fransız Devrimi sırasında, Jirondenlerin en güçlü merkezlerinden biri durumuna geldi. Üçüncü Cumhuriyet döneminde, Fransa Ulusal Meclisi toplantılarına sahne oldu (Şubat-Mart 1871). 1914 (Eylül-Aralık) ve 1940’ta (Haziran), Fransız Hükümeti çalışmalarım burada sürdürdü, ikinci Dünya Savaşı’nda Almanların eline geçti (1940). Nisan 1945’te, Müttefikler tarafından kurtarıldı.

Bordeaux

Kaynak : pixabay.com

Tarihsel Eserler

Ülkenin kültüı odaklarından biridir. Garonne Irmağı kıyısındaki yapıların ön yüzleri, 18. yüzyıl Fransız mimarlığının güzel örneklerini yansıtır. Garonne Irmağı üzerindeki taş kemerler ve tuğla köprü, Büyük Tiyatro (18. yüzyıl), Roma amfitiyatrosu (3. yüzyıl), S t André Katedrali, St Seurin, Ste Croix, St Michel kiliseleri, Grose Cloche Kapısı, Belediye Binası (18. yüzyıl), Quinconces Alanı, sanat müzeleri ve galeriler, üniversite (1441), önemli tarihsel ve kültürel yapılardır. Başpiskoposluk merkezi oluşunun yanı sıra, her yıl müzik ve tiyatro festivallerine sahne olur.

Caen

Caen; Fransa’nın kuzeybatısında, Aşağı Normandiya Bölgesi’nde liman kenti, Calvados Yönetim Birimi’nin merkezidir. Orne Irmağı üzerinde yer alır, 14 km uzunluğunda bir kanalla Manş Denizi’ne bağlanır. Ticaret ve endüstri (otomobil, ağır donanım, elektronik aygıtları, dokuma, özellikle dantel) merkezidir.

Advertisement
Tarih

Kentin önemi, 11. yüzyılda Normandiya Dükü ve İngiliz Kralı Fatih William’ın yeğlediği bir yönetim merkezi olmasıyla başladı. 1346 ve 1417-1450 arasında İngilizlerin egemenliği altına girdi. Din savaşlarından zarar gören kent, 1562’de Protestanlar tarafından alındı. Fransız Devrimi sırasında federalitlerin toplanma yeriydi. Kentin zengin mimarlık eserleri İkinci Dünya Savaşı’nda Normandiya Çıkarmasında büyük ölçüde zarar gördüyse de başarılı biçimde onarılarak eski durumuna getirildi.

Tarihsel Eserler

Kentte çok sayıdaki tarihsel anıtlar arasında Fatih William tarafından yaptırılan, erken gotik dönemi St. Trinite (1059-1066) ve St. Etienne (1064-1077) manastır kiliseleri başta gelir. Ayrıca, St. Nicolás (11. yüzyıl) ve St. Pierre (13.-16. yüzyıl) kiliseleriyle 1432’de İngiliz Kralı VI. Henry döneminde kurulan üniversite, öteki önemli yapılardır. Güzel Sanatlar Müzesi, 16-19. yüzyıl Fransız resim sanatından örnekler içerir.


Leave A Reply