Lama Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Lama ile ilgili bilgiler. Lama nerede yaşar. Lamaların beslenmesi, lamaları insanlar nasıl kullanır ve Lamaların tükürmesi hakkında bilgi.

lama

LAMA, (Lat. Lama glama). Çiftparmaklılar takımının Devegiller familyasından geviş getiren bir memeli hayvandır. Güney Amerika’da (Peru, Bolivya) yaşar.

16. yüzyılda İspanyollar tarafından Guanakodan evcilleştirildiğinden vahşi hali bilinmemektedir. Eşek gibi yük taşımada kullanılmasının yanı sıra eti yenir, yumuşak postunda kumaş, uzun ve sert tüylerinden ip, derisinden ayakkabı, yağından mum yapılır ve gübresi kurutularak yakacak olarak kullanılırdı. Postu genellikle beyaz üzerine kahverengi ya da siyah benekli, bazen de tümüyle siyahtır. Boyu yaklaşık 120 cm’dir. Çok dayanıklıdır. 90 kg’lık bir yükle günde 16 millik bir hızla öteki hayvanların çıkamayacağı yüksekliklere çıkabilir.

Başlıca besinleri dağ bitkileridir. Susuzluğa dayanıklıdır, günlerce su içmeden yaşayabilir. En büyük özelliği kızdıklarında düşmanlarına tükürmeleridir. Tükürüklerinin pis kokusu düşmanlarını kaçırmak için yeterlidir. Alpaga ve vikunya, lama türündendir.

Advertisement

Leave A Reply