Lawrence Ferlinghetti Kimdir? Beat Kuşağının Kurucularından Amerikalı Şair ve Ressam

0
Advertisement

Lawrence Ferlinghetti kimdir? Amerikalı bir şair ve yazar olan ve Beat Kuşağının önde gelen temsilcilerin Lawrence Ferlinghetti hayatı ve eserleri.

Lawrence Ferlinghetti

Kaynak : wikipedia.org

New York’ta doğan Lawrence Ferlinghetti, Paris’teki Sorbonne’dan “Modern Şiirde Sembol Olarak Şehir: Metropol Geleneği Arayışı” başlıklı teziyle şiir alanında doktora yaptı. Aslında kendisi bir metropol geleneğinin parçası olmak üzereydi, çünkü Paris’ten ayrıldıktan sonra Beat Generation’ı keşfetmek üzere olan San Francisco’ya taşındı.

Ferlinghetti ve Peter Martin orada Charlie Chaplin filminden adını alan ‘Şehir Işıkları‘ adlı bir dergi çıkardılar. O ve Martin, North Beach’teki Broadway ve Columbus’taki bir binanın ikinci katında ofislerini kurdular. Alt katta yan iş olarak bir kitapçı açmaya karar verdiler ve adını dergiden aldılar. City Lights Kitabevi, dünyanın en ünlü kitapçılarından biri haline geldi ve hala orijinal konumunda gururla duruyor.

Bir işadamı ve bir şair olarak iki kez çalışarak, kendisi ve başkaları tarafından City Lights adı altında, özellikle “Cep Şairleri Serisi” altında orijinal kitaplar yayınlamaya başladı. Cep Şairlerinin fikri, şiir kitaplarını kolayca satın alınabilir hale getirmekti ve çekici küçük ciltli ciltler bugün yaygın bir görüş olmaya devam ediyor. Ferlinghetti, Allen Ginsberg’in ‘Uluma’sını Dört Numaralı Cep Şairleri olarak yayınladı ve müstehcenlik suçlamasıyla yargılandı. Suçsuz bulundu, ifade özgürlüğü için tarihi bir zafer kazandı.

Ferlinghetti’nin kendi şiirleri basittir ve anlaşılırdır ve çok çeşitli okuyucular arasında çılgınca popülerliğini korur. 1958’de, tüm zamanların en sevdiğim kitaplarından biri olan “An Island of Coney’s Mind” adlı bir cilt yayınladı (ve 1997’de, Queens’te, sahilden çok da uzak olmayan bir plajın adını taşıyan bir devam kitabı yayınladı). Coney Island, “A Far Rockaway. Kalpten.’)

1960’ların başlarında, Ferlinghetti, Big Sur’da, Jack Kerouac’ın 1962 tarihli romanı Big K62’nin odak noktası haline gelen rustik bir kulübeye sahipti. İçmeyi bırakmak için doğa geri çekilme, korkunç sonuçlarla karşılaştı.

Advertisement

Ferlinghetti, Beats’in en önde gelenlerinden biriydi ve sürekli olarak liberal davalar lehinde faaliyet gösteriyordu. Barışçıl bilincini kısmen savaş sırasındaki deneyimlerine bağlıyor: Japonya, dünyanın ikinci atom bombası tarafından tahrip edilmesinden altı hafta sonra Japonya’nın Nagazaki kentine gönderilmişti.

22 Şubat 2021 tarihinde , San Francisco, Kaliforniya’da hayata veda etmiştir.


Leave A Reply