Lidokain Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Lidokain krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Lidokainin yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Lidokain neyi tedavi eder?

Lidokain

Lidokain

Kullanımları

Bu kombinasyon ilacı, belirli cilt koşullarından (örn. Sıyrıklar, küçük yanıklar, egzama, böcek ısırıkları) tahriş, ağrı ve kaşıntıyı tedavi etmek için kullanılır. Hemoroidlerin ve anal bölgedeki diğer sorunların (örn., Anal çatlaklar) neden olduğu küçük rahatsızlığı ve kaşıntıyı tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu ilaç, bölgeyi geçici olarak uyuşturarak ağrıyı azaltmak için çalışan bir anestezik olan lidokain içerir. Bu ürün ayrıca kızarıklık, kaşıntı ve şişliği azaltan bir kortikosteroid olan hidrokortizon içerir.

Lidokain-HC Krem nasıl kullanılır?

İlacı uygulamadan önce ellerinizi yıkayın. Tedavi edilecek alanı temizleyin ve kurulayın.

Etkilenen cildinize günde 2 veya 3 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ince bir ilaç tabakası uygulayın. İlaçlı pedleri kullanıyorsanız, her bir pedi sadece bir kez kullanın ve bir kullanımdan sonra pedi atın. Kullanılmış pedleri daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

Bu ilacı anüsün dışına uygulamak için, etkilenen bölgeye az miktarda uygulayın ve hafifçe ovalayın. Bu ilacı anüsün içine uygulamayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Vücudunuzun geniş bölgelerinde kullanmayın, ısı uygulamayın veya doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe bölgeyi su geçirmez bandajlar veya plastikle kaplamayın. Bir bebek bezi bezinde kullanılıyorsa, sıkı bezler veya plastik pantolonlar kullanmayın. Bunlar ciddi yan etki riskini artırabilir.

Ellerinizdeki bir bölgeyi tedavi etmediğiniz sürece kullanımdan hemen sonra ellerinizi yıkayın. Ürünü gözlerinize, burnunuza, kulaklarınıza veya ağzınıza sokmaktan kaçının. İlaç bu bölgelere girerse, alanı derhal temiz suyla durulayın.

Bu ürünün daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın veya doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre kullanmaya devam etmeyin. Bu ilacı uzun süre veya yüksek dozlarda kullanıyorsanız, doktorunuzun onayı olmadan aniden kullanmayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Durumunuz düzelmezse veya 1-2 hafta sonra kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Tedavi edilen bölgede kızarıklık, şişme veya geçici uyuşma meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: cilt görünümündeki değişiklikler (örn. Renk, çatlaklar, incelme cildi), cilt kızarıklığı / hassasiyet / irin veya diğer enfeksiyon belirtileri.

Yavaş / sığ solunum, ciddi enfeksiyon belirtileri (örn. Ateş, sürekli boğaz ağrısı), nöbetler, soluk / mavimsi / gri cilt, olağandışı yorgunluk, nefes darlığı, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler görürseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü kullanmadan önce, lidokaine alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; ya da diğer amid anesteziklerine (örneğin, bupivakain, prilokain); veya hidrokortizon; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diyabet, göz problemleri, mevcut / son enfeksiyonlar (tüberküloz, suçiçeği, uçuk gibi), cilt yaraları / enfeksiyonlar (mantar enfeksiyonları gibi), karaciğer hastalığı, mide / bağırsak sorunları, belirli bir kan bozukluğu (methemoglobinemi).

Tedavi edilecek bölgede bir enfeksiyon veya yara varsa, bu ilacı önce doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Çocuklar çok fazla kortikosteroid ilacının etkilerine daha duyarlı olabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Uzun süre veya çok miktarda kullanılmamalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Lidokain anne sütüne geçer. Hidrokortizonun anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply