Lisinopril İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Lisinopril ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lisinoprilin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lisinopril neyi tedavi eder, hakkında bilgi

Lisinopril

Lisinopril

Kullanımları

Lisinopril, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kalp yetmezliğini tedavi etmek ve kalp krizinden sonra hayatta kalmayı iyileştirmek için kullanılır.

Lisinopril, ACE inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Kan damarlarını gevşeterek çalışır, böylece kan daha kolay akabilir.

Lisinopril nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Bu ilacın süspansiyon formunu kullanıyorsanız, her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

Yüksek tansiyonun tedavisi için, bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 2 ila 4 hafta sürebilir. Kalp yetmezliğinin tedavisi için, bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız haftalar ila aylar sürebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin (örneğin, tansiyon değerleriniz yüksek kalır veya artar).

Yan etkiler

Vücudunuz ilaca uyum sağlarken baş dönmesi, yorgunluk veya baş ağrısı oluşabilir. Kuru öksürük de ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bayılma, yüksek potasyum kan seviyesinin belirtileri (kas zayıflığı, yavaş / düzensiz kalp atışı gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Her ne kadar lisinopril böbrek problemlerini önlemek veya böbrek problemleri olan insanları tedavi etmek için kullanılabilse de, nadiren ciddi böbrek problemlerine neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Lisinopril alırken doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu kontrol edecektir. İdrar miktarında değişiklik gibi herhangi bir böbrek problemi belirtiniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Lisinopril nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karaciğer hasarı belirtileriniz varsa, derhal tıbbi yardım alın: durmayan bulantı / kusma, iştah kaybı, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lisinopril almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: yüzün / dudakların / dilin / boğazın (anjiyoödem) şişmesi, kan filtreleme prosedürleri (LDL aferezi, diyaliz gibi), kandaki yüksek potasyum seviyesi.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Çok fazla terleme, ishal veya kusma çok fazla vücut suyu kaybına (dehidrasyon) neden olabilir ve baş dönmesi riskinizi artırabilir. Uzun süreli ishal veya kusmayı doktorunuza bildirin. Doktorunuz sizi başka türlü yönlendirmedikçe dehidrasyonu önlemek için yeterince sıvı içtiğinizden emin olun.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Bu ürün potasyum seviyenizi artırabilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesine ve potasyum seviyesindeki artışlara daha duyarlı olabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın. Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, bağışıklık sistemini zayıflatan / enfeksiyon riskini artıran bazı ilaçlar (everolimus, sirolimus gibi), lityum, kandaki potasyum seviyesini artırabilecek ilaçlar (ARB gibi) losartan / valsartan, drospirenon içeren doğum kontrol hapları dahil), sakubitril.

Bazı ürünlerde kan basıncınızı artırabilecek veya kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).

Arı / yaban arısı sokması alerjisi (duyarsızlaştırma) için enjeksiyon alıyorsanız ve ayrıca lisinopril alıyorsanız çok ciddi bir reaksiyon meydana gelebilir. Tüm doktorlarınızın hangi ilaçları kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply