Lolita Kitap Konusu Kısa Özeti Karakterler Yorumlar, Vladimir Nabokov

0
Advertisement

Vladimir Nabokov’un Lolita isimli kitabının konusu nedir? Lolita kitap kısaca özeti, karakterler ve kitap hakkında yorumlar.

Lolita

Lolita Konusu / Kısa Özeti

HUMBERT HUMBERT gibi tuhaf bir adı olan başkarakter, ABD’de yaşayan Fransız bir edebiyat bilimci. Oldum olası genç kızlardan hoşlanıyor ve onlara “pericik” diye hitap ediyor. New England’a taşmıyor ve ev sahibesinin kızına pat diye âşık oluyor; kızın adı DOLORES (HUMBERT ona LOLITA diyor), 12 yaşında, sarışın ve erken olgunlaşmış.

LOLITA’nın annesi CHARLOTTE da HUMBERT’i istiyor ve ona baskı yapıyor: Ya onunla evlenmesi ya da taşınıp gitmesi gerekiyor. HUMBERT aslında CHARLOTTE’tan nefret etmesine rağmen, LOLITA’ya yakın olabilmek için evlenmeyi kabul ediyor. Anneye ve kıza karşı duygularını günlüğüne yazıyor, CHARLOTTE bunları okuyor ve sarsılmış bir halde evden dışarı fırlıyor, doğrudan bir arabanın önüne atlıyor ve ölüyor.

HUMBERT HUMBERT gidip LOLITA’yı yaz kampından alıyor, onunla bir ilişkiye başlıyor ve ülkede bir otelden diğerine geziyorlar. HUMBERT’ın tutkusu kısa süre sonra c***l bir köleliğe dönüşüyor; LOLITA’nın her istediğini yapıyor, LOLITA da ondan pervasızca yararlanıyor.

Bir gün LOLITA ortadan kayboluyor; muhtemelen ikisini takip eden, tanımadığı biriyle kaçıyor. Ancak yıllar sonra HUMBERT HUMBERT, kızın birlikte kaçtığı kişinin oyun yazarı CLAIRE QUILTY olduğunu ve kıza filmde bir rol sözü verdiğini ve sonra onu yetişkin filmlerinde oynamaya zorladığını öğreniyor. HUMBERT, QUILTY’yi vuruyor ve adalete teslim oluyor, LOLITA -bu arada evlenmiş ve yoksullaşmış- doğum yaparken ölüyor.

Advertisement

Kitap Hakkında

Nabokov kitabında başka eserlere çok sayıda gönderme yapıyor ve pek çok eserin parodisini sergiliyor. Buna ilaveten, ancak edebiyat bilimine vakıf olunca ve çeşitli dilleri bilince anlaşılabilecek çift veya çok anlamlı ifadeler kullanmış. Örneğin metnin sonunda LOLITA’nın evlendikten sonra Schiller soyadını aldığı anlaşılıyor. Bunu İngilizce okuyunca kulağa “Lolita’s killer” (Lolita’nın katili) gibi geliyor; bundan LOLITA’nın (dolaylı olarak) kocası tarafından öldürüldüğü anlamı da çıkarılabilir.

Müstehcen pasajlardan oluşan heyecanlı bir roman havası verebilir. Ama yeni çıkan göğüsler gibi konular aşağı yukarı yüzüncü sayfadan sonra epey azalıyor. Bunun dışında satır aralarında çok şey olup bitiyor, üslup da genel olarak çok kolay okunur sayılmaz. Nabokov’a yeni başlayanlar için ilk romanı MAŞENKA önerilebilir -yaklaşık 200 sayfalık büyüleyici bir aşk öyküsü.

Alıntı

O, Lo’ydu, sabahları sadece Lo’ydu. Lola’ydı pantolonunu giydiğinde. Dolly’ydi okulda. Dolores’ti resmi formlarda. Ama benim kollarımda hep Lolita’ydı.


Leave A Reply