Louisa May Alcott Kimdir? “Küçük Kadınlar” Romanı İle Tanınan Amerikalı Kadın Yazar

9
Advertisement

Louisa May Alcott Kimdir? Küçük Kadınlar isimli eseri ile tanınmış Amerikalı kadın yazar Louisa May Alcott hayatı, biyografisi, kitapları ve eserleri hakkında bilgiler.

Louisa May Alcott

Kaynak : wikipedia.org

Louisa May ALCOTT, (1822-1888) Amerika’nın tanınmış kadın yazarlarındandır. Çoğu yazarların aksine, küçükken yazı yazmaya pek fazla hevesi yoktu. Büyüyünce ne olacağını soranlara «Çok para kazanacağım!» derdi. Buna da sebep ailesinin çok fakir ve yoksul oluşu idi. Babası zamanının tanınmış öğretmen ve filozoflarındandı. Fakat kendini mesleğine ve düşüncelerine o kadar vermişti ki evinin geçimiyle pek ilgilenmiyordu.

Bu yüzden karısı ve dört çocuğu zaruret içinde yaşıyorlardı. Louisa çocuk denecek yaşta oyuncak ve bebek elbiseleri yaparak hayatını kazanmaya çalıştı. Bir zaman sonra öğretmenliğe başladı. Daha sonraları dikiş dikti, hizmetçilik etti. İşte bu sırada da yazı yazmaya heveslendi. İlk yazıları küçük hikayelerdi. Bunları zamanın dergilerine gönderirdi. Çoğu kabul edildiğinden, kendisine posta ile para gelmeye başladı. Günün birinde «Atlantic» dergisinden hiç ummadığı bir para, bir hikaye karşılığı elli dolar gelince Louisa artık hakiki mesleğini bulduğunu anladı ve o günden sonra bütün öbür işlerini bırakarak kendini tamamen yazıya verdi.

Kendisine ödünç verilen kitaplardan eğitim alarak okulda öğretmenliğe başladı. 1828’de Boston’a taşındı ve beş yaşında küçük erkekler için bir okul kurdu. Okul bugün başarılı olabilirdi, ama sonra yaşının önüne geçti ve başarısız oldu. Sonunda yeteneği yurtdışında ilgi gördü ve İsviçre’den ölümsüz eğitimci Pestalozzi’nin iş arkadaşı olan Londralı James P. Greaves onu İngiltere’ye davet etti. Ancak Alcott’un gelişinden önce Bay Greaves öldü, ancak yeni eğitim partisinin dostları tarafından çok candan karşılandı. Amerikalı eğitimcinin Ham’daki okulunun onuruna, Londra yakınlarında, “Alcott Evi” olarak adlandırıldı. Amerika’ya döndüğünde, konuşma ve edebi arayışlarda aktif oldu. 1868’de “Tabletler” ve 1872’de “Concord Days” adlı iki kitap yayınladı.

Amerika iç savaşı sırasında sağlığını feda edercesine askeri hastanelerde hemşire olarak çalıştı. Sonra burada gördüklerini «Hastaneden Çizgiler» adı altında yayınlayınca birdenbire şöhrete ulaştı ve zengin oldu. İkinci eseri «Küçük Kadınlar» onu büsbütün meşhur etti. Bu romandaki Jo tamamen kendisi idi. Bundan sonra birkaç, roman daha yazdı.

Eserleri

Flower Pables (Çiçek Masalları), Hospital Sketehes (Hastaneden Çizgiler), Little Women (Küçük Kadınlar), An Old-fashioned Girl (Eski Kafalı Bir Kız), Little Men (Küçük Erkekler), Eight. Cousins (Sekiz Kardeş Çocuğu), Rose in Bloom (Güller Çiçek Açtı), Under the Lilacs (Leylaklar Altında), Jack and Jili (Jack ile Jill), Work (Eser).

Advertisement

Ölümü

Bayan Alcott’un ölümü, babasının gömüldüğü gün olan 6 Mart 1888’de gerçekleşti ve onun 24. doğum gününde doğması ilginç bir tesadüf olarak kaydedildi. Aralarında her zaman belirgin bir sempati vardı ve ölümü o kadar şiddetli bir darbeydi ki, kendini kurtaramadığı bir sinirsel buhran durumuna düştü.

Louisa May Alcott

Kaynak : wikipedia.org


Kısa Hap Bilgi Arayanlar İçin Kaynak – 2

Louisa May Alcott; ABD’li kadın yazardır (Germantown 1832- Boston 1888). Ünlü eğitimci Amos Bronson Alcott’un kızıdır. Ailesinin geçimine yardım amacıyla başladığı çalışma yaşamında ev yönetimi, terzilik, çocuk bakıcılığı yaptıktan sonra öğretmenliğe geçti; bir yandan da baba dostu olan Thoreau, Emerson, Parker gibi ünlü düşünürlerin yakın çevresinde yetişti.

Gençliğinde başladığı yazı yaşamı (Flower Fables: Çiçek Fablleri 1854), İç Savaş sırasında gönüllü üstlendiği hastabakıcılık görevinin izlenimlerinden oluşan Hospital Sketches (Hastane Öyküleri) 1863, derlemesinin başarısına ulaştı. İlk romanı Moods’ tan (Esintiler, 1864) sonra bugüne kadar sürecek olan asıl ününü Küçük Kadınlar (Little Women, 1868) ile kazandı. İkinci cildi 1869’da yayımlanan bu eser, birkaç kez sinemaya aktarıldığı gibi, gençliğin eğitimine hizmet eden başka benzerlerini getirdi: Küçük Erkekler (Little Men, 1871), Co’nun Çocukları (Jo’s Boys, 1886).


9 yorum

Leave A Reply