Mahkeme Önüne Çıkan Ünlü Futbolcular ve Davaları Hakkında Bilgiler

0

Futbolcular hep göz önünde olurlar ama bazı futbolcular aynı zamanda mahkemelere de çıkarlar. İşte mahkeme önüne çıkmış meşhur futbolculardan seçmeler.

Lionel Messi, 2007-2009 yılları arasında elde ettiği reklam gelirlerinin vergisini beyan etmeyerek 4,1 milyon Euro vergi kaçırmakla suçlanıyor. Sanık koltuğuna oturan Arjantinli yıldız, 22 ay 15 gün hapis ile yargılandı!

Tarihte bir futbolcunun mahkeme karşısına çıkması ilk değil! İşte, ‘taçsız kral’ Metin Oktay’dan futbol efsanesi George Best’e kadar geniş bir liste…

Metin Oktay

Taçsız Kral Metin Oktay

METİN OKTAY

Türkiye’nin tartışmasız gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biri, Metin Oktay. Futbol çağının en verimli dönemlerinde 14 Eylül 1960 günü gazetelerde çıkan bir haber dikkat çekiciydi: “Polis ve savcının aradığı Metin, 40 bin kişi tarafından alkışlanıyor, golleri atıyor ama bir türlü yakalanamıyor.

Asker kaçağı Metin bugün sahaya çıkıyor.” Meğer maç izinleri kayda geçirilmediği için, askerliğini 8 gün eksik yaptığı gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılmış ‘Taçsız Kral’ hakkında. Türkiye’nin ilk askeri darbesi olan 27 Mayıs’ın, onun üzerinden topluma vermek istediği bir mesajdı bu aslında: Metin Oktay dahi olsa cezasını çekecek. Nitekim Kral, 45 günlük cezasını çekmesi için Toptaş Cezaevi’ne gönderilmişti.

Tanju Çolak

TANJU ÇOLAK

Futbolculuğu kadar yaşadığı sansasyonel hayatı ile hep gazetelerin manşetini süsledi, Tanju Çolak. 1987’de Galatasaray’ın formasını giyen Kral, Sarı-Kırmızılı formayla 1987-88 sezonunda 39 gol ile üçüncü defa gol krallığına ulaşmıştı. Altın Ayakkabı Ödülü’nü kazanan ilk Türk futbolcu olarak tarihe geçen Tanju, 1994 yılında İstanbulspor’da top koştururken kaçak Mercedes davası nedeniyle Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yakalandı. Türkiye’ye getirilmesinin ardından Bayrampaşa ve Saray cezaevlerinde toplam 23 ay yatan Kral, bir daha sahalara dönemedi…

George Best

George Best

GEORGE BEST

Tam anlamıyla bir futbol efsanesi, George Best. Britanya futbol tarihinin ilk ‘rock yıldızı’ olan Best, ayaklarını adeta bir yankesicinin ellerini kullandığı kadar çabuk kullanabiliyordu. Lakin saha içindeki müthiş kabiliyetleri, sıra dışı davranışları nedeniyle gölgede kaldı hep… 1984 yılında polise hakaret etmesi ve kefaleti ödeyememesi nedeniyle 3 ay hapis yatan Best, 27 yaşında üst düzey futbola veda etti…

Breno

Breno

RODRIGUES BRENO

Birkaç yıl önce geleceğin en parlak defans adamı olarak gösterilen Rodrigues Breno’yu, 18 yaşında Bavyera ekibi Bayern Münih kapmıştı. Büyük beklenti, Breno’nun üstünde baskı kurarak onu depresyona, soğuk ve karanlık odalara sürüklemişti. 24 Eylül 2011 sabahı ajanslar, Bayern Münihli ünlü futbolcu Breno’nun kaldığı evin yandığı, oyuncunun ciğerlerine giren dumandan etkilenerek hastaneye kaldırıldığı haberini geçiyordu…

Münih polisi, itfaiyeden gelen rapor doğrultusunda, soruşturmayı derinleştirdi. Yargılama esnasında Breno, sakinleştirici hap kullandığını itiraf etti. Savcı Lanz, ailesinin evde olmadığı sırada villayı yaktığına dair önemli deliller olduğunu belirterek altı yıl hapis cezası istedi, Breno hakkında. Ve Münih Sulh Mahkemesi 2012 yılının Temmuz ayında, Brezilyalı oyuncuyu, üç yıl dokuz ay hapis cezasına mahkûm etti.

Tony Adams

Tony Adams

TONY ADAMS

Listemizdeki bir başka yıldız ise Arsenal’in efsanesi Tony Adams… Kulüp tarihinin en iyi savunma oyuncularından biri olarak gösterilen Adams’in en büyük zaaflarından biriydi, alkol. 1990 yılının Mayıs ayında alkollü araç kullanırken bir evin duvarına çarpan İngiliz futbolcu, 27 kez de radara takılmıştı. O yılın aralık ayında 4 aylık hapis cezasına çarptırılan Adams, cezanın 57 gününü doldurmasının ardından serbest kalmıştı.

Jermaine Pennant

Jermaine Pennant

JERMAINE PENNANT

Kariyerinde Arsenal ve Liverpool gibi önemli İngiliz ekiplerinin formasını giyen Jermaine Pennant, Birmingham forması giyerken 2005 yılında aracıyla bir trafik lambasına çarpmıştı. Daha sonra polis tarafından yapılan tetkiklerde yasal sınırın 2,5 katı fazla alkol aldığı ve ruhsatsız araç kullandığı belirlenen İngiliz oyuncu, 3 aylık hapis cezasına çaptırılır. 30 gün boyunca hapis hayatı yaşayan Pennant, denetimli olarak serbest bırakıldı.

JOEY BARTON

JOEY BARTON

JOEY BARTON

Böyle bir liste hazırlarken Joey Barton isminin yer almaması sürpriz olurdu. Manchester City’de forma giyerken takım arkadaşı Ousmane Dabo’yu antrenman sırasında döverek, 4 ay futboldan uzaklaştırılan Barton, sokak ortasında kavga etmek ve mülkiyet alanına saldırı suçlarından iki kez mahkemeye çıktı. 77 gün demir parmaklıklar ardında yaşayıp serbest kalan 33 yaşındaki futbolcu, kariyeri boyunca olay hareketleriyle gündemde kalmayı başardı.

RENE HIGUITA

RENE HIGUITA

Kalecilerin sahanın ilerisinde daha fazla sorumluluk almasında büyük rol oynayan bir isim, Rene Higuita. 1995 yılında Wembley Stadyumu’nda, İngiltere’ye karşı oynadığı maçta yaptığı akrep vuruşunu unutmak ne mümkün? Kariyeri boyunca attığı 41 golle tüm zamanların en golcü 4. kalecisi olan Kolombiyalı file bekçisinin, 1990’lı yıllarda ülkesinde yasa dışı işlere ismi karıştı. Ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın sorumlu tutulduğu bir çocuk kaçırma olayına yardımcılık yapmakla suçlanan Higuita, 7 aylık hapis cezasından kurtulamamıştı.

DUNCAN FERGUSON

DUNCAN FERGUSON

DUNCAN FERGUSON

Futbola 1990 yılında Dundee United forması ile başlayan Duncan Ferguson, agresif yapısıyla ön plana çıkan bir isim. 1994 yılında İskoçya Ligi’nde Rangers forması giyerken Raith Rovers maçında rakibi John McStay’e kafa atmış, kırmızı kart bile görmemişti. Ancak hakemden kurtulan İskoç futbolcu, 3 ay hapis cezasından kurtulamamıştı. Ferguson, 44 günlük cezasını çektikten sonra serbest kalmıştı.

MARLON KING

MARLON KING

MARLON KING

Wigan Athletic’in Jamaikalı golcüsü Marlon King de, yeşil sahalardan demir parmaklıklara yolu düşenlerden. 2008 yılının bir aralık gecesinde 20 yaşındaki genç bir kadına saldırdığı gerekçesiyle bir yıl sonra mahkeme karşısına çıkan İngiliz forvet, görgü tanıklarının da ifadesiyle 18 ay hüküm giymişti.


Leave A Reply