Maine Nerededir? Maine Eyaleti Coğrafi ve Tarihi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Maine Eyaleti hakkında bilgi, Maine tarihi, bayrağı ve arması hakkında bilgi.

Maine

Kaynak: commons.wikimedia.org

Maine

Maine; Amerika Birleşik Devletleri’ nin 23. eyaletidir. Ülkenin en kuzeydoğu köşesinde yer alan eyalet, kuzeyden ve doğudan Kanada’nın New Brunswick, güneyden Atlas Okyanusu, batıdan ABD’nin New Hampshire ve Kanada’ nın Quebec eyaletleriyle çevrilidir.

  • Yüzölçümü: 86.027 km2.
  • Başlıca kentleri: Augusta (merkez), Portland, Lewiston, Bangor, Auburn, South Portland.

Eyalet toprakları kuzeyde engebeli düzlükler güneyde kıyı düzlükleriyle kaplıdır. Yükselti batıya doğru gidildikçe artar. Katahdin, eyaletin en yüksek noktasıdır (1.606). Kuzeybatıda 2.000 dolayında küçük buzul gölü (en büyüğü Moosehead), 5.000 dolayında su kaynağı vardır. St. John, Penobscot, Kennebec Androscoggin, Soco başlıca ırmaklarıdır. Okyanus kıyılan çok girinti çıkıntılı olup 3.219 km uzunluğundadır. Kennebeck Irmağı’nın doğu kıyısı kayalık, batısı kumsaldır. Eyalet topraklarının % 80’i ladin, göknar, geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıdır. Büyük oranda doğal yapısını korumakta olan ormanlarda ayı, geyik, kurt, türlü yaban hayvanları ile göl ve kıyılarda zengin balık türleri vardır. 16 yönetim birimine ayrılan eyalette, nüfusun yaklaşık % 90’ını beyazlar geri kalan bölümünü Zenci, Kızılderili, Asya kökenli etnik topluluklar oluşturur. Nüfusun büyük çoğunluğu Katoliktir. Babtist ve çeşitli Hristiyan kiliselerine bağlı olanların sayıları 110 bini geçmez.

Yeraltı kaynaklan (altın, taş, kurşun, kıl, bakır, gümüş, çinko) açısından zengindir, ülkenin üçüncü büyük patates üreticisidir. Yumurta, süt ve süt ürünleri, kümes hayvanları, mısır, bezelye, fasulye, çavdar, yem bitkileri elma başlıca tarımsal ürünleridir. Tarım gelirinin % 86 sı patates üretiminden sağlanır. İnek, sığır, koyun, domuz, yetiştiriciliği gelişmiştir. Istakoz üretimiyle ün yapmıştır. Kâğıt üretimi, endüstri üretim gelirinin 1/3’ünü karşılar. Deri, besin, dokuma, başlıca endüstri etkinlikleridir. Doğal güzellikleri yabanıl yaşamı, av alanları ve ulusal parklarıyla gözde bir turizm merkezi olan eyaleti yılda 4 milyona yakın turist ziyaret eder. Maine Eyalet Üniversitesi (1865), New England Üniversitesi (1794), Colby, Bates, Nasson, Westbrook kolejleri başlıca yükseköğrenim kurumlarıdır. Eğitim hizmetleri gibi sağlık hizmetleri de gelişmiş düzeydedir.

Tarih:

1604’te St. Croix Irmağı ağzında bir Fransız kolonisi kuruldu. 1607′ de bugünkü Phippsburg Kenti’nin yerinde St. George Kalesi yapıldı. 1647′ de Maine Bölgesi Massachussets kolonisinin yönetimi altma girdi. 1688’den sonra bölgede Fransız etkisi azaldı, Massachussets kurum ve gelenekleri yerleşti. 1775’te İngiliz Donanması, kıyılara özellikle Falmouth’a saldırdı. Maine’e destek yollarının kapanmasıyla Kızılderili saldırıları da yeniden yoğunluk kazandı. Amerikan bağımsızlığının kazanılmasıyla ekonomi gelişti, eyalet olma düşüncesi 1812 Savaşı’ndan sonra yaygınlaştı. 15 Mart 1820’de Maine ABD’nin 23. eyaleti konumunu kazandı. Portland merkez kabul edildi, ancak 1832’de yeni başkentin Augusta olması kararlaştırıldı. Böylece Augusta, Massachussets Eyaleti’nden ayrılmış oldu. Köleliğe karşı olan Maine, Kuzey-Güney Savaşı sırasında Kuzey’e para ve insangücü desteği verdi. 1851’de, içki yasağı koyan ilk eyalet oldu.

1820’de hazırlanan eyalet anayasası küçük değişikliklerle günümüzde de yürürlüktedir. Eyalet Meclisi, 33 üyeli Senato 151 üyeli Temsilciler Meclisi’ nden oluşur. Meclis üyeleri iki yıl için, doğrudan genel seçimle belirlenir. 18 yaşını dolduranların oy kullanma hakkı vardır. Eyalet Kongresi’nde, 2 temsilciler meclisi üyesi, 2 senatör ile temsil edilir.

Advertisement

Leave A Reply