Makarna ve Su Karışımı Nasıl Ayrılır?

0
Advertisement

Makarna ve su karışımını ayrıştırmada kullanılan yöntem nedir? Makarna ile su birbirinden nasıl ayrılır, ayrıştırma yöntemi hakkında bilgi.

Makarna ve Su Karışımı Nasıl Ayrılır?

Öncelikle mağazadan bir makarna süzgeci satın almalısınız. Sonra süzgeci lavaboya koyduktan sonra makarna ve suyu süzgecin içine dökünüz. Sonunda makarnayı süzgeçten çıkartarak kaseye koyarsınız!

ŞİMDİ BİLİMSEL AÇIKLAMA 🙂

Filtreleme yani süzme, bir karışımın bir bileşenin engellenmeden geçmesine izin veren, ancak başka bir bileşenin geçmesini engelleyen bir filtreden geçirildiği bir ayırma işlemidir.

Genel olarak, bu yöntem, küçük parçacıkların geçmesine izin veren ancak daha büyük parçacıkların geri kalmasını sağlayan bir bariyer görevi gören filtrenin boyutuna göredir. Süzme yöntemi kullanılacaksa karışımı oluşturan bileşiklerin boyutlarının farklı olması önemlidir.

Spagettiyi sudan ayıran bir kevgir ya da su geçerken kahve telveleri tutan bir kahve filtresini düşünün. Burada makarna ile su süzgece döküldüğünde su damlaları süzgeçin deliklerinden rahatlıkla geçebilir. Ancak makarna süzgeçin tellerinden geçemeyecek kadar büyük boyuttadır ve süzgeçin içinde kalır. Süzme işlemi ile ayrılma gerçekleşmiş olur.

Advertisement

Filtreleme, süzme, çözücünün çözücü içinde çözünmediği durumlarda en iyi ayırma yöntemidir. Makarna ile su haricinde bir başka örnek olarak kum ve su verilebilir. Her iki bileşik de birbirleriyle çözünmediğinden filtrasyon yoluyla ayrılabilir. Bununla birlikte, şeker ve su, birbirleriyle çözündükleri için filtrasyon yoluyla ayrılmayacaktır.


Leave A Reply