Mangrov Nedir, Mangrov Bitki Örtüsü Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Mangrov ne demektir? Mangrov bitki örtüsünün özellikleri, nerede yetişir, ormanları nerededir hakkında bilgi.

Mangrov Nedir - Mangrov Bitki Örtüsü Özellikleri Nelerdir?

Mangrov; tropikal bölgelerde, deniz kenarlarında, acı ve tuzlu su kenarlarında, sık, uzun ve kavisli topraküstü kökleriyle dip çamuruna tutunan çeşitli bitkilerin oluşturdukları bitki örtüsü. Birçok tropik kıyı boyunca, üzerlerinde çok sayıda derenin aktığı geniş alanlar ve bataklıklar yer alır. Mangrovlar bu kuytu kıyılarda ve Mekong, Amazon, Kongo ve Ganj gibi büyük ırmakların deltalarında bulunurlar.

Mangrovlardaki bitki örtüsü, yapraklarını dökmeyen ağaçlardan oluşur. Magrovlar hem nemli hem de kuru iklim bölgelerinde görülür. Doğu Afrika kıyıları boyunca, mangrovların gerisinde, üzerinde hiçbir bitki yetişmeyen tuzla kaplı düzlükler görülebilir. Mangrovlar genellikle sınırları belli bölgeler oluştururlar. Her doğal bitki bölgesinde topraktaki tuz yoğunluğunun giderek değişmesinin bir sonucu olarak bir ya da daha çok sayıda mangrov türü egemendir.

Mangrov Nedir - Mangrov Bitki Örtüsü Özellikleri Nelerdir?

Mangrovlardaki bitki yapısı, doğu ve batı türü olarak ikiye ayrılır.

Kuzey ve Güney Afrika kıyıları ve Afrika’nın batı kıyısı boyunca yer alan batı mangrovlarında yalnız 12 kadar bitki türü vardır. Doğu Afrika, Asya ve Büyük Okyanus’un batısında görülen doğu mangrovlarında ise 36’dan fazla bitki türü görülür. Bitki türleri bakımından en zengin mangrovlar Malezya ve komşu adaların kıyıları boyunca yer alır.Bu noktadan sonra, hem Kızıldeniz’e hem de Güney Japonya’ya doğru, doğu tipi mangrov türlerinin çeşitliliği azalır. Kızıldeniz ve Güney Japonya’da ancak birkaç tür mangrov vardır. Pek çok hayvan için mangrov ormanları, yiyecek ve sığınak bulabilecekleri ve yuva yapabilecekleri bir yerdir.

Advertisement

İçinde destek köklerin bulunduğu çamurda çok sayıda çiftkabuklular, solucanlar ve ikiyaşayışlılar (amfibyumlar) yaşar. Buralarda yaşayan amfibyumlar arasında küçük yengeçleri, akrep ve böcekleri yiyen acısu kurbağaları da vardır. Küçük balıkların da doğal yaşam alanıdır. Bu balıklar, daha da küçük canlılarla birlikte, mangrovlarda yavrulayan balıkçılların ve öteki hayvanların yiyeceklerini oluştururlar. Başta turna, balıkçıl ve leylek gibi kuşlar olmak üzere öteki kuşlar, gelgit olayı sonrasında mangrovlara gelirler. Mangrovlarda yaşayan sürüngenler, sayıları çok fazla olan su ve ağaç yılanlarıdır.

Mangrov Nedir - Mangrov Bitki Örtüsü Özellikleri Nelerdir?

Parlak yeşil renkli ve geceleri avlanan kuşları avlar. Mangrovlarda ayrıca, aralarında mangrov kertenkelesinin de bulunduğu birkaç tür kertenkele yaşar. Mangrovlarda yaşayan memelilerin en çarpıcısı yengeç yiyen uzun kuyruklu maymunlardır. Önemli bir odun kaynağı olan mangrovlar çok sert, ağır ve tanen oranının yüksek olması nedeniyle beyaz karıncaların kemirmesine karşı da dayanıklıdır. Direk yapımı için elverişli olan bu ağaçlar, yakıt olarak değil aynı zamanda kâğıt ve mukavva hammaddesi olarak, bazı türlerin kabuğu boya ve süsleme endüstrisinde kullanılır; öteki türlerden yiyecek ya da ilaç olarak yararlanılır.


Leave A Reply