Manolya Ağacı Hakkında Bilgi

0

Çiçeklerinin hem kokusu hem de görüntüsü ile çok sevilen bir bitki olan manolya ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Advertisement

Limon çiçeği kokusunda, iri, beyaz çiçekli bir süs ağacıdır. İri, parlak yeşil yaprakları vardır. Kuzey Amerika’ nın güneydoğu bölgeleriyle, güney Asya’da doğal olarak yetişir. Çok sevilen ve tutulan bir süs ağacı olduğundan parklarda, bahçelerde yetiştirilir. Birçok çeşitleri vardır.

Manolya Kışın yapraklarını dökmeyen, Amerika’da yetişen bir manolya cinsinin yüksekliği 30 metreye erişir. Bizdeki manolyalar ortalama olarak 5 metre kadardır. Bazı çeşitleri erguvana, kırmızıya yakın renkte çiçekler açar.

Manolya nazik bir bitkidir. Çiçeği, koklanınca, sararır. Fidanı da, ilk yıllarda oldukça büyük özen ister. Büyük saksılarda yetiştirilen fidanlar, sonradan, kökleri zedelenmeden, toprağı ile birlikte, başka yere dikilir. Manolyalar 6-9 yıllıkken çiçek vermeye başlar. Kökleri yayvan, toprağın yüzüne yakın olduğu için, bellerken zedelememeye dikkat etmelidir. Dökülen yaprakları dibindeki toprağa karışıp çürürse ağaç için iyi bir gübre olur.

Manolyagiller. — Bitkiler âleminin ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin bir bitki familyasıdır. Manolya, yıldız, anason gibi bitkiler bu familyadandır.

Advertisement


Leave A Reply