Manolya Nasıl Bir Bitkidir? Özellikleri, Yetiştirilmesi, Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çiçeklerinin hem kokusu hem de görüntüsü ile çok sevilen bir bitki olan manolya nasıl bir bitkidir? Manolya ağacının özellikleri, yetiştirilmesi hakkında bilgi.

manolya

Kaynak: pixabay.com

Limon çiçeği kokusunda, iri, beyaz çiçekli bir süs ağacıdır. İri, parlak yeşil yaprakları vardır. Kuzey Amerika’ nın güneydoğu bölgeleriyle, güney Asya’da doğal olarak yetişir. Çok sevilen ve tutulan bir süs ağacı olduğundan parklarda, bahçelerde yetiştirilir. Birçok çeşitleri vardır.

Manolya Kışın yapraklarını dökmeyen, Amerika’da yetişen bir manolya cinsinin yüksekliği 30 metreye erişir. Bizdeki manolyalar ortalama olarak 5 metre kadardır. Bazı çeşitleri erguvana, kırmızıya yakın renkte çiçekler açar.

Manolya nazik bir bitkidir. Çiçeği, koklanınca, sararır. Fidanı da, ilk yıllarda oldukça büyük özen ister. Büyük saksılarda yetiştirilen fidanlar, sonradan, kökleri zedelenmeden, toprağı ile birlikte, başka yere dikilir. Manolyalar 6-9 yıllıkken çiçek vermeye başlar. Kökleri yayvan, toprağın yüzüne yakın olduğu için, bellerken zedelememeye dikkat etmelidir. Dökülen yaprakları dibindeki toprağa karışıp çürürse ağaç için iyi bir gübre olur.

Manolyagiller. — Bitkiler âleminin ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin bir bitki familyasıdır. Manolya, yıldız, anason gibi bitkiler bu familyadandır.

manolya

Kaynak: pixabay.com

Manolya Hakkında Bilgi – Kaynak 2

Manolya (Lat. Magnolia). İkiçenekliler sınıfının Manolyagiler familyasından kışın yapraklarını döken ya da her zaman yeşil kalan ağaç ya da ağaççıktır.

Advertisement

Kuzey ve Orta Amerika’da ve Güney Asya’da doğal olarak yetişir. Yaprakları saplı, tam kenarlı ve genelikle büyüktür. Çok güzel kokan çiçekleri nedeniyle değerli ve aranan bir ağaçtır. Çiçekleri sarı, beyaz, eflatun ve pembe renklidir. Manolyanın çiçeği çok nazik olduğundan koklanınca sararır. Ağaç 6-9 yıldan sonra çiçek vermeye başlar. Bazı türlerinin değerli odunu vardır. Türkiye’nin kıyı kentlerinde çeşitli türleri yetişir. Manolyagiller, (Lat. Magnoliaceae). İkiçenekliler sınıfının Ranales takımından bir familya. Tropikal bölgelerde ve kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde yetişirler. Yaprak döken ya da her zaman yeşil kalan, ağaç ya da çalı halindeki bitkileri kapsar. Yaprakları çok sert ve basittir. Meyvesi kozalağa benzer. Bu familyaya giren bitkiler tropikal iklimlerde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Birçok türü endüstride ve tıpta kullanılır. 10 cins ve 100’den fazla türü vardır.


Leave A Reply