Mantıkta Anlama ve Tanımlama Nedir?

0
Advertisement

Mantıkta anlama ve tanımlama ne demektir? Anlama ve tanımlamanın örneklerle açıklaması, hakkında bilgi.

MANTIKTA ANLAMA VE TANIMLAMA

Anlama: Dildeki sözcüklerin anlamının bilinmesine anlama denir. Bir sözcüğün anlayan ve kullanan tarafından bir varlığa uygulanıp uygulanamayacağını bilme yetisidir. Örneğin, “X canlıdır.” ifadesinde; X yerine masa kavramı kullanıldığında “Masa canlıdır.” anlamı ortaya çıkar. Dolayısıyla “anlama” bu örnekte gerçekleşmemiştir. Öte yandan X yerine “insan ” sözcüğü kullanıldığında; “insan canlıdır.” ifadesine ulaşılır. Bu örnekte “anlama” gerçekleşmiştir.

Tanımlama: Dildeki sözcüklerin anlamını belirtmek için tanım yapılır. Yarı dilsel ve tam dilsel olmak üzere iki şekilde tanım yapılır. Yarı dilsel tanımlama, herhangi bir sözcüğün uygulandığı nesneyi veya nesne türünün bir örneğini göstererek o sözcüğü kullanmak suretiyle gerçekleşir. Örneğin sokak adlarını tabelalara yazıp sokak başlarına koymak gibi. Sözcüğü bütün dilsel yöntemlerle zenginleştirmeye tam dilsel tanımlama denir. Örneğin; “Hala, babanın kızkardeşidir.” tanımından hem baba ile halanın kardeş olduğunun hem de halanın bayan olduğunun dilsel bağlamla çıkarılması gibi. Tanımda genellikle olayın konusu, amacı ve yöntemiyle ilgili açıklama yapılır.

Klasik mantığa göre birçok sözcüğü tanımlamak mümkün değildir. Örneğin; duyguların (sevgi, nefret, aşk, kin vb), üstün cinslerin (zaman, mekân), duyumların (renk, koku, ses) tanımı yapılamaz. Mantıksal değişmezleri denilen önerme eklemlerinin (“değil”, “ve”, “veya”, “ise”, “ancak ve ancak” gibi) tanımı yapılamaz.

Advertisement

Yorum yapılmamış

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  TANIMLAMAKİ
  İNSANLAR HAYBANKA BİTKİLER
  ÜÇÜ DE BİRBİRİNİN HALİNİ HİÇ ANLAMAZ
  ZURNA DAVUL SAZ
  ÜÇ ÇALGININ DA BİRBİRiYLE İRTİBATI AZ
  KİŞİLERİN SONBAHAR İLKBAHAR YAZ
  İNSANIN ÜÇ DEVRESİ
  ÇOCUKLUK GENÇLİK YAŞLILIK
  KİŞİLERİN HOŞLANDIGI İKLİM
  NE SOĞUK NE SICAK ILIK

  Ünlü halk ozanı şair gurme yazar araştırmacı gezgin Nuri Hakan Tataroğlu tarafından yazılmış olan Tanımlamak şiirini okuyunuz, okuyunuz, yorum yazınız,

Leave A Reply