Marco Polo Kimdir? Dünyanın En Ünlü Seyyahının Hayatı ve Seyahatleri (Kısaca Özet Bilgiler)

0
Advertisement

Belki de dünyanın en bilinen en ünlü seyyahı olan Marco Polo’nun hayatı hakkında kısaca bilgi veren sayfamız. Marco Polo kimdir?

MARCO POLO (1254- 1324). Marco Polo; 1254’te Venedik’te (İtalya) doğdu. 1324’te 70 yaşında öldü. Marco Polo, bilinmeyen Çin uygarlığının kalbinde tehlikeli işler çevirme cesaretine sahip birkaç Avrupalıdan biriydi. Geri dönüşünden sonra gezdiği ülkelerle ilgili büyüleyici ayrıntıları ve Kubilay Han’ın devletinin görkemini yazıya döktü.

Marco Polo

Marco Polo, 1271’de babası Niccolo ve amcası Maffeo ile Çin’e giderken henüz 18 yaşında bir tüccardı. Gemiyle Anadolu’ya geldi ve Çin’den Avrupa’ya ipek getirmek için kullanılan ipek Yolu’ndan ülke dışına çıktı. Tüm seyahat yaklaşık dört yıl sürdü.

Cengiz Han’ın torunu Kubilay Han onları Hanbalık’taki (Pekin) sarayında içtenlikle karşıladı. Marco Polo’nun babası ve amcası tüccar olarak şehre yerleştiler. Lisanlar hakkında oldukça başarılı olan Marco sivil bir hizmetkârken seyahat eden bir diplomata dönüştü ve gördüğü her olayı Kubilay’a rapor etmeye başladı. Hindistan, Burma ve Seylan’a (bugünkü Sri Lanka) görev amaçlı seyahat etti.

1292’de Polo ailesi eve dönmek üzere yola çıktılar. Deniz yoluyla bugünkü Singapur, Sri Lanka ve Iran Körfezini geçtiler. 1295’te (24 yıl sonra) mücevherlerden bir servetle Venedik’t vardılar.

Advertisement

Marco Polo hayatının son 30 senesini Venedikli bir tüccar olarak geçirdi. Bu süre içinde bir deniz savaşında Cenevizlilere yakalanmış ve Ceneviz’de hapse mahkûm olmuştur. Bu zaman içerisinde de seyahatleriyle ilgili o ünlü yazıları yazmıştır.

***Marco Polo’nun kitabı Moğol imparatorluğu’nun bir tarifidir. Kitaba Kubilay Han’ı tanıtarak ve içerisinde yaşadığı muhteşem eyaleti anlatarak başlar. Daha sonra yazlık sarayı, Pekin’in güneydoğusundaki av partilerini anlatır.

Marco Polo

Kaynak – 2

Ortaçağın başında yaşamış, dünyaca ünlü bir Venedikli seyyahtır. Asya üzerinde edindiği bilgilerle meydana getirdiği eser, keşifler tarihinin en önemli vesikalarından biri sayılır. Marco Polo asilzade bir Venedikli ailenin çocuğudur. Doğduğu sırada babasiyle amcası Çin’de Kubilay Han’ın sarayında misafirdiler. Kubilay Han iki kardeşi Roma’ya Pa-pa’ya elçi göndferınek istiyordu. Polo kardeşler, İtalya’ya döndüler. Uç yıl sonra yanlarına küçük Marco Poloyu da alarak yeniden Çin’in yolunu tuttular. 1275’te Kubilay Han’ın sarayına vardılar.

Kubilay Han Marco Polo ile babasını, amcasını sarayda yıllarca misafir etti. Bu arada yakın ülkeleri de gezen Polo’lar, tam 20 yıl sonra, 1295’te Venedik’e döndüler. Yanlarında getirdikleri değerli eşyalar, herkesin gözlerini kamaştırıyordu. 1298’de Cenovalılar’la Venedikliler arasında başlıyan savaşa genç Marco Polo da katıldı, esir düştü. Cenova ha-pisanesinde kalırken dünyaca ünlü seyahatnamesini yazmaya başladı. «II Millione» (milyon) adını taşıyan bu seyahatnemeden, Avrupa halkı ilk defa olarak Uzak Doğu hakkında bilgi edinebildi. Bu eser yüzlerce kere basılmıştır, hemen bütün dillere çevrilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply